Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mire ügyeljünk a biztonságos mosodaüzemeltetésnél?

A mosoda a valóságban egy üzem, még akkor is, ha a kellemes öblítőillatot vagy a vasalt textil melegségét érezve egy hangulatos relaxáló kezelésen is érezhetnénk magunkat. Összefoglaljuk, mire is kell figyelni egy kismosoda működtetésekor, melyek a veszélyt rejtő mozzanatok, és hogyan lesz valóban megnyugtató és biztonságos az üzemeltetés.

Professzionális mosoda üzemeltetéseEgy szállodai, éttermi vagy intézményi kismosodában ideális esetben ipari professzionális mosógépek, szárítógépek és mángorlók találhatóak, de sajnos előfordulhat nagyobb vagy közepes kapacitású lakossági gépek használata is. Ami biztosan a mosoda része, az a szennyes textília, s ami biztosan a cél: ezek minél kíméletesebb ám hatékony tisztítása, vasalása. A szennyes ruha általában frissen és ömlesztve, válogatás nélkül érkezik a szennyesruha raktárból vagy egyenesen a felhasználási helyről, a tiszta textília pedig a mosodai kezelés után, fajtánként válogatva, vasalva és csomagolva a tisztaruha raktárba kerül. De mi történik a két végpont között? Mutatjuk!

Fontos, hogy saját mosoda üzemeltetésekor törekedjünk a professzionális mosógépek, szárítógépek, vasalók és mángorló használatára! Az ipari, professzionális mosodatechnológia más, mint az otthon használt mosógép, a jól ismert háziasszonyi trükkök nem működnek a profi mosodában. A professzionális mosodában több a textil és többfajta is, több a fizikai és kémiai behatás, más vegyszerek kellenek, hiszen többfajta és makacsabb szennyeződéseket kell eltávolítani. Erre a profi gépek és tisztítószerek alkalmasak csak, a háztartásiak nem.

A tökéletes professzionális mosáshoz három alapfeltétel szükséges:

·         professzionális gép

·         professzionális, adagolt mosószer-sor

·         professzionális szárítás és vasalás

Biztonságos mosoda üzemeltetésBármelyik feltétel nem teljesülése ronthatja a mosás hatékonyságát, sőt akár veszélyeztetheti is a mosoda működését.  A háztartási mosógéppel, lakossági vagy rosszul adagolt tisztítószerekkel mosott ruhákban gyakran maradványok (ezek általában zsír és olajfoltok maradványai) keletkeznek, melyek gyúlékonyak, és egy hibás szárítás vagy vasalás kapcsán öngyulladást idézhetnek elő. A begyűjtött szennyes textíliát minél hamarabb fel kell dolgozni, mert az is veszélyforrás lehet, hogy betömörödik a szennyes kupac és a textíliában lévő zsírok, olajok lassú égéssel öngyulladhatnak.

Fontos tehát, hogy

·         mindig megfelelő textileket mossunk együtt,

·         maradékanyagok ne legyenek a mosott textíliában,

·         megfelelő hőfokon vasaljunk,

·         mindig hűtsük ki a textileket,

·         csak a hűtött textilt csomagoljuk be!

A takarítási és mosodai kultúránk más és más, felhasználási helyenként ez értelemszerűen változhat. Ugyanakkor pl. alapvetés, hogy zsíros, olajos foltok feltakarítására papírtörlőt vagy pamut eszközt kell használnunk, semmiképp sem szintetikus törlőkendőt. A takarításra használt textíliák mosása külön figyelmet érdemel, épp a fent említett öngyulladási folyamat miatt.

A különböző alapanyagok együtt mosása nem javasolt, a frottír törölközőket és a szintetikus törlőkendőket még véletlenül se mossuk egy programmal! Nem higiénikus a testtel érintkező textilek és a takarításra szánt rongyok együtt mosása sem, még akkor sem, ha magas hőfokot használunk.

A professzionális szárítógépek nedvességtartalom alapján szárítanak, egy beépített érzékelő segítségével. Nagyon fontos, hogy a szárított ruhát ne hagyjuk bent a gépben (pláne ne egy éjszakára), a munkafolyamatot úgy szervezzük, hogy a mosott és szárított ruha mihamarabb levegőre kerüljön és ott kihűlhessen. Ez manuális folyamat, nem automatizálható, de elengedhetetlen a tökéletes mosási eredmény eléréséhez.  Talán kevesen hallottak a textilporról, ami a kezelések során összetöredezett textilszálak elegye. Ez a szinte láthatatlan, zsíros-olajos, puskaporszerű anyag, melegen nagyon veszélyes, az öngyulladás fizikai okozója. Hidegen semmilyen problémát nem okoz, ezért is fontos a textilek hűtése. A textilek hűlési ideje alapanyagtól függően más és más, ügyelni kell a fajtánként történő hűtésre is.

A vasalás is egyfajta hőkezelés, így a mosodai személyzetnek arra is figyelni kell, hogy a frissen vasalt, még forró (akár 150-200 fokon vasalt) textil is kihűlhessen, ebben segít a mángorlóbak alkalmazása.

A mángorlóbakon kihűlt, gyönyörűen kivasalt textil már bátran hajtogatható és hidegen összecsomagolható, akár fóliás lezárással is.

Itt tekintheti meg egy professzionális kismosoda működését:

Itt pedig mosodatervezési és üzemeltetési szolgáltatásainkról olvashat bővebben:

https://www.assist-trend.hu/mosodai_szolgaltatasaink

Szakértőink készséggel állnak rendelkezésre mosodai szaktanácsadással, személyzet betanításával kapcsolatban is: a szakerto@assist-trend.hu emailcímen várjuk kérdéseiket.