Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Bútorlap bútorok

 

Miért használunk bútorlap bútorokat? 

Kezdetben a fabútort valóban fából készítették. Az alkatrészeket csapolással illesztették egymáshoz, illetve természetes anyagból készült enyvvel ragasztották össze. Számos gonddal kellett megküzdeniük, ezek között talán a legjelentősebb a vetemedés. A fa ugyanis még a kivágás után is „együtt él” a környezetével, vizet veszít vagy éppen vesz fel ezért a mérete folytonosan változik, ami ráadásul eltérő mértékű szálirányban és erre merőlegesen. Sőt, a méretváltozás egyetlen deszkán belül is a fa tömörségének a változékonysága miatt különböző lehet. A nagy felületen megszakítás nélkül pompázó gyönyörű farajzolat élvezetére csak a furnérok kifejlesztésével nyílt lehetőség. 

 

A furnér igen vékony (0,2 – 5 mm) falemez, mely úgy készül, hogy ipari késsel a kiválasztott fát hasítják, vagy egyre csökkenő sugarú hengerpalástfelszín mentén „meghámozzák”, így hatalmas, szép rajzú felületek nyerhetők. A gyengébb minőségű „vak” furnért csak alapozásra használják, a színfurnérral pedig „felöltöztetik” a bútort. Szép színfurnért pl. a nálunk honos dió-, kőris-, tölgy-, cseresznyefák mellett trópusi fafajok válogatott példányaiból nyerhetünk. 

 


A fa eredeti jellegét talán a legjobban a lécbetétes bútorlap őrzi meg. Ennek lényege, hogy a fát lécekre fűrészelik, majd összeragasztják. A lécbetétes bútorlap értékét jelentősen befolyásolja, hogy milyen minőségű fából készül, és a léceket mennyire gondosan illesztik egymás mellé. 

Bútorkészítéskor a bútor vázát sok esetben laminált bútorlapból készítik.

 

Mi a laminált bútor lap?

A natúr faforgácslap elsősorban fenyő és lágylombos faanyag forgácsából, fahulladékból kötőanyag és hő alkalmazásával előállított, síkpréselt lemez. Mérsékelten vízálló. Egyetlen előnye, hogy olcsó. A felhasznált faanyag jellege, a műgyantaalapú ragasztó fajtája szerint különböző minőségű lapokat lehet előállítani.

Mivel felszíne nem esztétikus, ezért papír és/vagy műanyag bevonattal laminálják, - ezt nevezzük laminált bútorlapnak - igényesebb bútorok esetén furnérral vonják be. A bútorlapok éleit élfóliával szokták lezárni, az ABS-szel illetve faélléccel lezárt bútorlapok értékesebbek és persze, drágábbak is. Sajnos, a Magyarországon forgalmazott bútorok jelentős részében meglehetősen silány laminált faforgácslap található. 

A laminált lapok egy része az éppen divatos színekben pompázik, a másik részében a fabútorok illetve furnérok szépséges rajzolatát próbálják utánozni. Mivel  nagyon vékony rajta a papír-műgyantafelszín  így ha egyszer megsérül, nagyon meglátszik rajta a sérülés. A kialakult hibákat pedig lehetetlen kijavítani.

Bútorok frontfelületének készítésére előszeretettel használnak MDF lapokat a kedvező tulajdonságai miatt.

 

Mi is az az MDF?

Az MDF (Medium Density Fiberboard) azaz közepes tömörségű farostlemez alapanyaga erdei fenyő, nyár, tölgy, bükk ill. fafeldolgozói hulladék egyaránt lehet. Az MDF középrészében akár a 30%-ot is elérheti a zöldapríték. Az alapanyaghoz 8-12%-nyi műgyantát kevernek. A lapképzés döntő fázisa a hőpréselés. Az MDF felszíne sima, bár erre alkalmas sablonban akár hullámos felületek is gyárthatók belőle. Mint minden fából készült lemez, az MDF is vizet vesz fel a környezetéből, de a térfogata relatíve kis mértékben változik. Mégis ha párás helyiségekben használják föl, célszerű speciális (javított kötőanyag-tartalmú) MDF-lapot használni.

Az MDF-lap minden szempontból értékesebb, mint a faforgácslap, hiszen szilárdsági mutatói jóval kedvezőbbek, felülete kiváló, szerkezete homogén, élei marassál jól megmunkálhatóak. Az MDF lakkozható, festhető, fólia, furnér jól ragasztható rá. Szekrény-előlapok, fiókelemek, polcok, irodabútorok, asztallapok kialakítására alkalmas. 

 

Bútorlap bútorok takarítása

Bútorlap bútorok takarításánál figyelembe kell venni, hogy bár kevésbé mint a fa bútor ez az anyag is érzékeny a vízre. Sok víz hatására felhólyagosodik a felület, leválhat a laminált burkolat felszíne, a felületén foltok keletkezhetnek, ezért tisztításukra elsősorban a száraz takarítást ajánljuk.

A takarításhoz mikroszálas törlőkendőt, pl. Microtuff Base, Microtuff Plus vagy Microtuff Swift kendőt ajánlunk, melyek használhatóak akár vegyszer nélkül is, szárazon, így is eltávolítják az enyhén zsíros szennyeződéseket is, mint pl. az ujjlenyomatokat.

Bútorápoló termékeink nagyon hatékony megoldást kínálnak a por eltávolítására, antisztatizálnak és ápolják a felületet. Ilyen termékünk a csak illatban különböző Mangia Polvere bútorápoló spray-család magnólia, vanilia vagy parfüm illattal. A termék nem tartalmaz hajtógázt. A szert minden esetben a törlőkendőre fújjuk és így töröljük le vele a bútort. Érdemes a mikroszálas törlőkendők használatánál a kendőt hajtogatni, így tudjuk azt a leghatékonyabban, a felület visszaszennyezése nélkül használni.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Feladat Felület