Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Fém felület

 

A fémek és az ember

Az ember már az őskorban megismerkedett az alakítható „fényes kővel”, az arannyal és a termésrézzel, melyeket eleinte ékszerek készítésére használt. A fémek olvasztásával, majd ötvözésével született meg a bronz, később a „tüzeléstechnika” fejlődésével a vas lett az ékszerek, fegyverek, szerszámok, használati tárgyak, edények fő alapanyaga.

A technika fejlődésével tartósabb és erősebb ötvözetek jelentek meg, így az építészetben is egyre nagyobb teret hódított a fém. Manapság számtalan fémtárgy található lakókörnyezetünkben, használjuk tartószerkezetként akár házaink építéséhez, díszítéshez, használati és dísztárgyainkhoz, gyártunk belőle bútort, edényeket, állványokat gépeket. Életünkben nélkülözhetetlenné vált az előnyös tulajdonságainak köszönhetően.  

 

Fémek tisztítása

Otthonunkban egyre több a fémből készült használati tárgy, amelyeket nagyon gyakran, vagy akár mindennap használunk. A csillogó felületük azonban idővel veszít a ragyogásából, foltos lesz, ami általában a nem rendszeres vagy nem megfelelő tisztításuk következménye. Ez esetenként akár higiéniai problémát is okozhat, ám elsődlegesen az elhanyagoltság látszatát kelti. A fémtárgyak ugyan könnyen tisztán tarthatók, de ez nem jelenti azt, hogy nem igénylik a rendszeres tisztítást.

Az otthoni fémtárgyak különféle, leginkább krómozott felületű, vagy rozsdamentes anyagból készülnek. Ezek közé sorolhatók a különféle csaptelepek, rozsdamentes mosogató medencék, egyéb krómozott fürdőszobai szaniter szerelvények, sőt még a krómozott, vagy polírozott edények, tálcák, hűtőgépek, egyéb háztartási gépek is. A tisztításuk elsősorban abból áll, hogy a zsírtalanító átmosásuk után a felületüket minden használat után mikroszálas kendővel szárazra töröljük.  A nedvesen hagyott felületeken ugyanis fokozatosan vízkő fátyol alakul ki, ami később már nehezen távolítható el.

A konyhákban található mosogató medencék is hasonlóan fokozatosan mattulnak, foltosodnak a csupán nedves áttörlés után, mert a kemény víz ezek felületén is lerakódik. Eltávolításukhoz néha elég egy ecetes ronggyal való áttörlés, amennyiben ez nem elégséges, enyhe vízkőoldószeres áttörléssel akár Sutter Decalc hangyasavas vízkőoldóval vagy a Sutter Zero Descaler Plus környezetbarát vízkőoldóval biztonságosan tisztíthatóak. Amennyiben a felület tiszta, elégséges egy finom polírozó pasztás átfényezés, amit puha pamut ronggyal célszerű elvégezni,  tisztítószer maradékát pedig tiszta és puha textiliával kell fényesre törölni. Ez minden krómozott tárgynál látványos eredményt hoz, feltéve, hogy a felfényezéshez pl. krómtisztító pasztát használtunk és a szer maradékát a tisztítás után teljesen eltávolítottuk. Tisztítás után a felületek ugyan vízlepergetővé válnak egy időre, ám a használat utáni szárazra törlés ez esetben is ajánlatos.

Amennyiben a felületen a vízkő mellett még zsíros szennyeződés is található azt célszerű zsíroldó hatású szerrel tisztítani. Hatékony zsíroldó és vízkőoldó szer egyszerre a Sutter Xtra Calc használatra kész erős tisztítószer , amely gyorsan oldja a vízkő-, rozsda-, és ásványi lerakódásokat, számtalan felületre alkalmazható. Magas tisztító és zsírtalanító hatású. Járólapok, mosdókagylók, tusolók, fürdőkádak tisztításához kiválóan használható, eltávolítja a vízkő, rozsda és ásványi anyag lerakódást, zsíros szennyeződéseket.

A foltossá vált rozsdamentes mosogatómedencéknél is hatékony  a krómtisztító pasztás átfényezés, ám e célra használhatunk kimondottan Inox tisztító szert is. Ez még a szálhúzott, vagy enyhén mattított felületeken is hatékony  és szemmel látható tisztulással jár. Az egyéb Inox konyhai eszközök felületét is ezzel a módszerrel lehet felfrissíteni, fényessé tenni.

 

   

 

A rozsdamentes főzőedényeknél is gyakran szükség lehet a tisztítókrémes átfényezésre, mert a főzés közben keletkezett lerakódások csak így tüntethetők el. E művelethez azonban tilos "dörzsis" szivacsot használni, mert az karcossá teszi a felületeket. Hatékony lehet a Vileda Non-scratch szivacsa, mely dörzsölés nélkül tisztítja a felületet. A tisztítás után alapos mosogatószeres átöblítés és ezt követően teljes szárazra törlés szükséges.

Az Inox felületeket ápolhatjuk is tisztítás után pl. a Sutter Tergi Inox nemesacél ápolószerrel, mely élelmiszeripari területen is használható, akár fényes fém felületekre is. A tisztítás során a szert a száraz szöszmentes kendő felszínére fújjuk és így terítsük szét a felületen. A kialakuló védőréteg megakadályozza a további szennyeződés letapadását a felületen.   A fényesre krómozott tálcák felületét csak puha nedves ronggyal szabad finoman átpolírozni, különben a fényes felületen látható karcokat okozhat a tisztításhoz használt pamut textília. A fényezés közben sem árt finom vízpermetet szórni a fényezendő felületre, különben a polírozó anyag szemcséi összeállva ugyancsak karcosodást okozhatnak.

A színesfémből készült dísztárgyak tisztításakor ajánlatos óvatosan eljárni. Az eloxált felületű lámpatestek és egyéb eszközök felülete is idővel elszennyeződik. Ezt denaturált szeszes puha ronggyal áttörölve elég könnyű eltávolítani, de polírozni tilos. A tisztítás után tiszta száraz pamut darabbal kell kíméletesen fényesre törölni. Ez az eljárás az inox anyagból készült lámpatestek alkatrészein is hatásos tisztítási mód, hiszen  csak a rárakódott portól kell a felületüket letisztítani.

 

     

 

Egészen más módszerrel tisztíthatók meg a régi réz dísztárgyak. Ezek felületén folyamatosan oxidréteg alakul ki, amit csak drasztikusabb fémtisztító szerrel bekenve, majd ezt követően puha pamut textíliával lehet kifényesíteni. A nagyobb tárgyak felfényezéséhez ugyan használható fúrógépbe fogott rongy korong is, ám csak kis erővel szabad a fényesítést végezni. Esetenként használható finom polírpaszta is, ám ennek elkenődött maradványát alapos mosással lehet csak eltávolítani a tárgy esetleges mélyedéseiből. A polírozást és mosást követően ugyancsak puha pamutanyaggal lágyan, ám alaposan áttörölve kell a fényesítést befejezni. Az ilyen tárgyak kifényesítéséhez a finomszemcsés autós polírozó szerek is jól használhatók és ezek ideig-óráig még az oxidációs folyamatokat is gátolják. Különösen régi ajtók, ablakok kilincseihez és zárcímereihez előnyös a használatuk, mert ezek gyakori használatuk közben hamar elveszítik a csillogásukat.

 

Különböző fémfelületek speciális tisztítása

 

Réz

A réz a levegőn oxidálódik. Ezt a zöld színű oxidot a legkönnyebben Sidol nevű tisztítószerrel lehet eltávolítani. A Sidol vörösrézből, sárgarézből, krómból, ezüstből és bronzból készült tárgyak tisztítására, fényezésére és polírozására alkalmas. Kíméletesen távolítja el a fémen lévő elszíneződéseket és bevonatokat. Visszaadja a fém természetes fényét és megakadályozza a gyors újra bevonódást.

 

 

Házi praktikák réz tisztítására:

Sárgaréz tisztításához használjunk sóba mártott citromot, vagy készítsünk egyforma mennyiségű ecetből, sóból és citromból pasztát, és ezzel kezeljük az elszennyeződött felületet.

A réztárgyakat a nyers savanyú káposzta leve is remekül tisztítja.

 

Ezüst

Az ezüst idővel oxidálódik, elsötétedik. Ennek tisztítására manapság kifejezetten az ezüst tisztítására alkalmas – a legtöbb ékszerboltban kapható – vegyszeres ezüsttisztító kendő vagy folyadék a legmegfelelőbb. A tisztítást mindig nyitott ablaknál vagy szabadban végezzük, mert kéntartalmú gázok szabadulhatnak fel, ami káros az egészségre. A felületen kell hagyni a vegyszert, majd le kell öblíteni, és szárazra kell törölni az ezüst felületeket.

 

Házi praktikák az ezüst tisztítására:

Fluorid tartalmú fogkrémmel, hamuval, korommal, tisztítószerekkel megdörzsölni, kissé sós főtt krumpli  főzővizébe, egyszerű forró vízben átmosni. Ezüst tisztítását, illetve fényezését liszttel is megoldhatjuk. Nincs más dolgunk, mint lisztezett kendővel dörzsöljük be az elszíneződött felületet, majd egy másik tiszta ruhával fényesítsük ki.

 

Arany

Az arany felületeket, ékszereket soha ne tisztítsuk súrolóporral, mert az arany lágy fém, könnyen karcolódik, súrolás hatására mély karcok keletkezhetnek a felületén. Az arany nem oldódik vegyszerekben (kizárólag a királyvíz salétromsav-sósav 1:3 mólarányú  elegye) oldja, vegyszereknek tehát ellenálló fém.  Arany tisztítására jól alkalmazható pl. a hagyományos, folyékony mosogatószer és egy nagyon puha szőrű kefe. Egy tálkában jó forró vízben kevés mosogatószert föloldunk, majd a puha szőrű kefével áttisztítjuk a felületet vagy az ékszert, ha az nem tartalmaz szerves eredetű drágakövet (csont, borostyán, gyöngy stb.), ez esetben ki is főzhetjük a tárgyat. Jól használhatók még az ékszerboltokban és ötvösöknél is kapható aranytisztító folyadékok és kendők. Előnyük, hogy olcsók és nem igényelnek szakmai felkészültséget sem.

Házi praktikák arany tisztítására:

Egy edénybe tegyünk  egy pici szappanforgácsot es abba főzzük az ékszereket forrásig, majd vegyük ki, tiszta vízzel öblítsük le, és puha ronggyal dörzsöljük át.

Fluorid tartalmú fogkrémmel, hamuval, korommal, tisztítószerekkel megdörzsölni

 

Alumínium

Ma már kevés alumínium tartalmú eszközt használnak. Az alumíniumra nagyon oda kell figyelni tisztítás közben, hiszen sem a nagyon erős savat, sem a nagyon erős lúgot nem bírja, felülete megsérül, és kioldja a fémet a felületből. Ezért van az, hogy a konyhákról is teljesen kiszorult. Nagyon kis koncentrációjú mosogatószeres vízzel mosható a felület, nem szabad erős kefét, szivacsot, műanyag- és fémdörzsiket használni, mert megkarcolódik a felület.

 

Házi praktikák az alumínium tisztítására:

Könnyen eltávolíthatjuk az alumínium edény  foltjait, ha az edényben almahéjat főzünk. Ha megszürkül, akkor használjunk citromot, vagy nyers paradicsomot a fényesítéséhez.

 

Ón

Még sok háztartásban előfordulnak ónból készült edények, tárgyak. De sokan nem tudják hogyan lehet őket fényessé varázsolni, tisztítani, pedig ezt a lehető legegyszerűbb módon meg lehet tenni. A régi ónedények ón és ólom ötvözetéből készültek, majd idővel megsötétednek. Rendszeresen porolja le az ilyen tárgyakat, majd fényesítse ki puha ronggyal. Ha a régi óntárgy erősen foltos, az egyetlen karcmentes tisztítási mód ehhez, ha szarvasbőrrel erőteljesen dörzsöli. Nem szabad semmi olyan erős dörzshatású eszközt használni, ami megkarcolhatja, mert akkor örökre elveszítheti a fényét.

 

Házi praktikák az ón felületek tisztítására:

Jól tisztíthatók az oxidálódott óntárgyak meleg sörrel vagy káposztalével. Szép fényesek és tiszták lesznek. De néhány csepp kávé is elsőrendű óntisztító.

Az élelmiszerek tárolására használt ónozott edényt belülről szappanos meleg vízzel, esetleg kevés hamuval súroljuk tisztára. De csak olyan ónozott edényeket használjunk konyhai célra, melyeknél az ónozás tiszta ónnal történt. A tiszta ón ugyanis nem mérgező, sem a víz, sem az ételek nem támadják meg.

Az antik óntárgyakat, edényeket mindig olíva- vagy lenolajba mártott ronggyal dörzsöljük tisztára.

Az óntárgyak hamar megszürkülnek, és fénytelenek lesznek. Ezért gyakrabban kell tisztítani őket. Ha száraz helyen tároljuk a tárgyakat, az oxidációs folyamat lelassul.

 

Vas, acél

A vasból készült dísztárgyak, bútorok, kerítések készítése már évszázados múltra tekint vissza. Ennek oka, az esztétikum, és természetesen az időtállóságuk. A vas tárgyak tisztításánál fontos, hogy a rozsdát/oxidálódást mindig el kell távolítani, és a kialakulása ellen tenni kell, mert teljesen tönkre teheti a felületet.

A vas/acél tárgyakat általában nedves puha ruhával tisztítsuk, és száraz ronggyal töröljük fényesre. Ha zsíros, olajos szennyeződés van rajta, akkor enyhe szappanos, mosogatószeres, vagy speciálisan erre a felületre kialakított vegyszeres vízzel mossuk le. Ápolásához használjunk Tergi Inox Nemes acél ápolószert, mely védi a nemesacél felületeket a szennyeződéstől és az oxidációtól, megőrzi a felületek csillogását. A lezsírtalanított, megtisztított inox felületre egy puha szöszmentes kendő segítségével vigyük fel a terméket. A szert mindig a kendőre fújjuk,  majd egyenletesen terítsük szét  a felületen.

 

Inox

Az otthonokba, közintézményekben és szállodákban egyre több inox, azaz rozsdamentes tárgy kerül, amelyeknek a tisztítása némileg eltér a többi fémekétől. Az inox tárgyak felülete ugyan nem oxidálódik, ám ennek ellenére a szokványos szennyeződések ugyanúgy lerakódnak a felületeiken, mint bármely más tárgyén. A tisztításukkor azonban csak olyan szerek használhatók, amelyek csak a szennyeződéseket távolítják el, de e fémtárgyak fényét nem károsítják

Az inox használati tárgyak felületeinek fényét főként a porosodás „tompítja” le, illetve a kezünkről kerül a felületükre. Ezek általában zsíroldós és nedves szivacsos áttörléssel eltüntethetők, ha utána a felületeket tiszta textíliával teljesen szárazra töröljük. Ha makacsabb foltok alakulnak ki pl. a lámpatestek burkolatán, azokat inkább denaturált szeszes, vagy benzines oldószerrel lehet eltüntetni. E művelethez azonban csak puha, tiszta textíliát, vatta tampont vagy finom szivacsot szabad használni, hogy ne karcolják fel a felületet. A dörzsivel, vagy a műanyag kefével való tisztításkor ugyanis ezek makro karcokat okozhatnak a tárgyak felületén. A szárazra törléshez konyhai papírtörlőt célszerű használni. Ez különösen krómozott fényes, vagy szálra polírozott fémtárgyakon lényeges szempont. Ez utóbbiak tisztításakor a polírozás szálirányát célszerű követni, különben a mélyedésekben ott marad a szennyeződés. A makacsabb szennyeződések eltávolításához használható folyékony súrolószer is, de csak óvatosan, lágy dörzsölés mellett. A tisztítószerek maradékát mindig alaposan le kell öblíteni, zsírtalanítani mosogatószeres ronggyal, továbbá a szárazra törlésről sem szabad elfeledkezni.

Az antikolt, vagy vegyileg színezett fémtárgyak felületét még kíméletesebben ajánlott megtisztítani, mert ezzel a leheletvékony színbevonat lekoptatható. Ez a szálra polírozott és vegyileg színezett, tompa fényű lámpatestek, csaptelepek esetében különösen érvényes. Kiemelkedő részeiken ugyanis könnyű erőteljes dörzsöléssel foltossá, vagy kopottá tenni a felületeiket, illetve azok védőbevonatát. Különösen a barnásra színezett inox felületeknél kell nagyon óvatosnak lenni.

A konyhai inox eszközök még jobban ki vannak téve a makacsabb szennyeződéseknek. A főzés közben kívül és belül is nehezen eltávolítható szennyeződések, foltok csúfíthatják el minden használat után az ilyen edényeket. Ezeket pedig még az alapos mosogatás sem távolítja el az edények felületeiről. Az ilyen foltokat az edények belsejéből az inox anyagú edényekhez kifejlesztett tisztító folyadékkal, vagy pasztával dörzsölve lehet csak eltávolítani. Ez kissé fárasztó munka, különösen, ha nem rendszeresen minden használat után végezzük el. A folyadék inkább a halvány, a hatékonyabb paszta viszont az erősebb elszíneződésű foltok belső eltávolításánál előnyös. A dörzsis szivacs használata most sem ajánlott, mert a belső finom szálra húzott felületeken újabb karcokat okoznak, kívül pedig a fényesre polírozott felületeket nagyon is szembeszökően karcossá teszi. A külső felületeket ezért folyékony tisztítószerrel és puha textíliával érdemes csak foltmentessé tenni.

Kellemetlenebb dolog a főzőedények fogantyúi, fülei mentén kialakuló zsíros, ételmaradékok okozta lerakódások eltüntetése. Ezeket előbb forró vízzel, majd erős zsíroldószerrel célszerű fellazítani, majd laposra faragott fapálca végével tolhatók le a fém felületekről. A hatásfokot a pálca hideg zsíroldószerbe mártásával lehet fokozni. Ez aprólékos munka, de ezzel megelőzhető a nagyobb felületű lerakódások kialakulása. A tisztítást ezúttal is a felületek karcolásmentes szárazra törlésével kell befejezni.

A wellnessben használt inox felületeken a legtöbbször a vízkő rakódik le. Ezt savval lehet letakarítani, de nagyon fontos a visszaöblítés.

 

Krómozott felületek

A krómozott tárgyakat általában nedves puha ruhával tisztítsuk, és száraz ronggyal töröljük fényesre. Ha zsíros, olajos szennyeződés van rajta, akkor enyhe szappanos, mosogatószeres, vagy speciálisan erre a felületre kialakított vegyszeres vízzel mossuk le. Ha a lemosott vagy elmosogatott tárgy foltos marad, a felületét utólag töröljük át alkoholos ronggyal. A foltok eltűnnek. A krómozott csapról a vízkövet néha elég egy ecetes ronggyal való áttörölni, amennyiben ez nem elégséges, enyhe vízkőoldószeres áttörlés akár Sutter Decalc hangyasavas vízkőoldóval vagy Trend Quality Általános vízkőoldóval hatékony lehet. Ha a vízkő feloldódott, töröljük le a felületet majd öblítsük le tiszta vízzel, végül száraz puha ronggyal töröljük szárazra. Soha ne használjuk sósavat, mert megmarja a krómozott felületet.

Házi praktikák krómozott felületek tisztítására

A krómozott mosogatót kicsavart citrom héjával tisztítsuk. Ha nagyon csúnya a mosogató, kevés alkoholt öntsünk egy tiszta rongyra, és dörgöljük át a felületet. Utána öblítsük tiszta vízzel és töröljük szárazra. A króm felületek fényezésére szolgál az almaecetes bedörzsölés, de tisztíthatjuk szalmiákszeszes kendővel átdörzsölve,  melynek eredménye sima és csillogó krómfelület.

 

Egy kis kémia

Mi a fém, és milyen általános tulajdonságaik vannak?

A fémek csoportjához tartozik a kémiai elemek nagyobbik része. (A transzurán elemekkel együtt 88.) A fémek a kémia tudományági értelmezése szerint a periódusos rendszerben a bór-asztácium vonaltól balra található elemek, kivéve a hidrogént.


Fémek tulajdonságai

 

  • jó hővezetők, jó áramvezetők (ennek oka a delokalizált elektronrendszer), valamint egyesek a hangot is jól vezetik

  • jól ötvözhetők, jól megmunkálhatók

  • oxidálódnak, oxidjaik (és hidroxidjaik) bázisok

  • nincs fizikai oldószerük, kémiailag többnyire savakban oldódnak

  • halmazaikra fémes kötés jellemző

  • atomjainak külső héján kevés (1, 2, 3, igen ritkán 4) elektron található

  • a fémek számos hasonló tulajdonságának oka a hasonló atom-, kötés- és rácsszerkezet

 

A fémek vízben csak akkor oldódnak, ha kémiai reakcióba lépnek a vízmolekulákkal. Ugyanakkor a fémek kitűnően oldódnak egymásban. A fémek ilyen "keverékeit" ötvözetnek nevezzük. Ötvözetnek nevezzük az olyan többkomponensű, fémes tulajdonságú anyagokat, amelyek - legalábbis szabad szemmel - egyneműek.

Az ötvözetek fizikai és kémiai sajátságai jelentősen eltérhetnek az eredeti fémek tulajdonságaitól.  A lágyforrasz olvadáspontja pl.  jóval alacsonyabb, mint összetevőié, az óné és az ólomé, ezért használható különböző fémek összeforrasztására.

Vannak közönséges körülmények között folyékony ötvözetek is. A folyékony higany sok fémet kitűnően old. A fémek higanyos oldatait amalgámnak nevezzük. A fogtömés amalgámja ezüstöt (Ag), illetve ónt (Sn) tartalmaz.

A fémek kémiai tulajdonságait elektronleadó készségük befolyásolja. A kis elektronegativitású fémek kémiai reakciók során általában kationná alakulnak. A nagyobb elektronegativitású fémek egyes nemfémekkel kovalens kötést is kialakíthatnak. Az így kialakuló poláris kovalens kötésben a pozitív pólus a fématom irányába esik.

A fémek többsége vegyületeiben fordul elő. Az elemi állapotú fémeket vegyületeikből elektromos áram segítségével vagy kémiai úton, oxidjaik redukciójával állíthatjuk elő.

Az iparilag előállított fémek egy része már a levegő alkotórészeivel való közvetlen érintkezéskor is vegyületté alakul. A fémek korróziója a fém felületéről meginduló átalakulás, amelynek hatására végül a fémtárgy teljesen átalakul, tönkremegy.

A gyors korrózió megakadályozására a legreakcióképesebb fémeket petróleum alatt, más fémeket zárt edényben tartanak. Egyes fémeken, például az alumíniumon, a nikkelen, a krómon vagy a cinken a képződő oxidréteg védőbevonatot képez, s ez megakadályozza a további átalakulást. A köznapi életben széles körben használt vas a legvédtelenebb a korrózió ellen. Különféle mesterséges bevonatok (zománc, festék, fém) segítségével, illetve megfelelő sajátságú vasötvözetek kifejlesztésével igyekeznek megakadályozni a fémtárgyak (vasúti sínek, hidak, gépek,és sok más fémtárgy ) korrózióját.

Leggyakrabban és legrégebb óta használt fémek

 

  • réz

  • ón

  • ötvözetük a bronz

  • ezüst

  • arany

  • vas; ötvözete szénnel az acél

  • higany

  • ólom

  • cink

  • platina

  • alumínium

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Feladat Felület