Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hideg és melegburkolatok rövid összegzése

Ahhoz, hogy egy adott felületet megfelelően tisztítani tudjunk ismernünk kell azt, hogy az adott felület milyen anyagú. Sőt, ahhoz, hogy egy felület jól tisztítható legyen egy adott helyen, fel kell mérnünk már a tervezés során, hogy  milyen fajta és mekkora igénybevételnek lesz a felület kitéve, az épület melyik részén helyezkedik el, milyen hatások - hő mechanikai terhelés, víz, pára, -éri és annak hatására hogyan piszkolódik a felülete, hogy eldönthessük, melyik az az anyag, amely esztétikailag oda illik, megfelelően, költséghatékonyan, kis energia ráfordításával tisztítható és az adott helyen lévő igénybevételnek megfelelő, nem kopik, nem deformálódik és megfelelően karban tartva sokáig szép marad.

 

Hogy ezt tudjuk, ismernünk kell a különböző burkoló anyagok alaptulajdonságait.

Felületburkoló anyagokból széles választék áll rendelkezésre manapság, melyek közt nehéz ismeretlenül eligazodni, hisz számos felület kinézetében nagyon hasonló, összetétele és így viselkedése és tulajdonságai eltérőek.

A burkolóanyagok fő csoportosítása szerint megkülönböztetünk

  • természetes kőből készült,
  • természetes kövek és mesterséges anyagok keverékeiből készült,

  • fából készült,

  • rugalmas burkolóanyagokat

  • és szőnyegeket

  •  

Természetes kőből készült burkolatok:

A természetes kőből készült burkolólapoknak is több csoportját különböztetjük meg, melyek tulajdonságai a szerkezetüktől és kialakulásuktól függően különböző lehet.

A természetes kövek közül a legszélesebb körben használt burkolóanyagok:

  •  márvány

  •  mészkő

  •  gránit

  •  terazzo és az egyéb kőagglomerátumok

A felsorolásban szereplő természetes kövek a keletkezésük körülményei, a szerkezetük és az anyaguk különbségei miatt eltérő tulajdonságúak így eltérő felületeken alkalmazhatóak.

 

Gránit

Míg a gránit - amely mélységi magmás kőzet - kemény és ellenálló és mindenféle tisztítószert és mechanikai igénybevételt szinte elvisel anélkül, hogy különösebben rongálódna, széles körben felhasználható, de magas árfekvésű anyag, az elsősorban kalcitból álló márvány és mészkő, mely szintén gyakorta használt burkolóanyag, sokkal kevésbé ellenálló, könnyen karcolódik és érzékeny a savas kémhatásra.

 

          

 

Mészkő

Míg a mészkő, mely keletkezését tekintve üledékes kőzet, sokkal lágyabb és nagyobb mértékben kopik, addig a márvány- bár anyaga hasonlóan kalcit - keletkezéseinek körülményei miatt -  nagy nyomáson képződött átalakult kőzet -  kopásállóbb és kristályszerkezetének köszönhetően magasabb fényre csiszolható. 

Azért, hogy lássuk, mennyire fontos a megfelelően átgondolt tervezés, a fentiekben bemutatott kőzetek kapcsán is könnyen tudunk gyakorlati példát mondani.

 

     

 

Márvány

A fenti kőzetek közül a márvány és mészkő savérzékeny, és bár számos ember a  kőzet szépsége miatt előszeretettel tervezi a fürdőszobába őket, tisztítás szempontjából ez mindenképpen elhibázott lépés. A fürdőszobában nem lágyított víz esetén a víz keménységétől függően vízkő képződik, mely vízkövet savas kémhatású tisztítószerrel tudunk hatékonyan takarítani. A  márvány és a mészkő anyaga sav hatására bomlik, tehát ha a fürdőszobába mészkő és márvány felületeket tervezünk  a fürdőszoba takarítása során óhatatlanul rongálódni fog.

Természetesen léteznek nagyon enyhe, környezetbarát, növényi savakat tartalmazó tisztítószerek, melyek használatával a károsodás elodázható. Ha mégis mindenképpen  márvány és mészkő felszíneket tervezünk a fürdőszobába, akkor a gépészet megfontolt tervezésénél a vízhálózatra érdemes központi vízlágyítót tervezni mellyel a vízkövesedés problémája megoldható.

     

Mészkő és márvány helyett, ha természetes követ szeretnénk mindenképpen alkalmazni vizes területen, használjunk csiszolt gránitot, mely savaknak lúgoknak ellenáll, kemény és nehezen kopik. Hátránya, hogy drága, használata viszont gazdaságos.


Ha természetes követ tervezünk járófelületre, figyeljünk az igénybevétel nagyságára. A márvány és mészkő felületek puhák,  könnyen kopnak és karcolódnak, nem  ajánlott az alkalmazásuk nagy idénybevételnek kitett járófelületre, pl. bevásárlóközpontba. Ha a márványt és mészkövet járófelületre tervezzük, ahhoz, hogy a felszíne szép legyen, szárazon kell takarítanunk és  időszakonként a felületét fel kell újítanunk, kristalizálnunk kell. Kristalizálással a márvány és mészkő felületek  fénye visszaadható a felszín koptatása nélkül. 

Elhanyagoltabb állapotú, nagyon karcos felszínű márvány és mészkő esetén  a felszín szépségét már csak  polírozással vagy csiszolással állíthatjuk helyre.  A polírozás és csiszolás hátránya, a kristalizáláshoz képest,  hogy megfelelő szakértelem hiányában a járófelület egyenetlen lesz,  másrészt maga az eljárás is koptatja a felszínt, így a padlót hamarabb kell cserélni. A polírozás és a csiszolás munkafolyamatának további hátránya, hogy ilyen munka esetén az egész megmunkálni kívánt felületet ki kell vonnunk a forgalomból, maga a munka nagy zajjal és szennyeződéssel jár, míg a kristalizálás során csak az éppen megmunkált 1 nm felületet kell mentesíteni, maga a munkafolyamat kis zajjal jár, a folyamat végén a felület azonnal járható.

 

     

 

Különböző felületkezelési módszerekekkel - pl. bevonatolás - a felület életét meghosszabbíthatjuk, azonban ha ezeket az eljárásokat alkalmazzuk a felület felújítása kristalizálással a továbbiakban nem lehetséges.

A fentieket átgondolva arra a következtetésre juthatunk, hogy még mindig egyszerűbb egy adott igénybevételnek megfelelő padlót a tervbe illeszteni mint folyamatosan és drágán nem megfelelő padlót tisztítani vagy ápolni.

A természetes kövek következő csoportja a különböző természetes kövekből és cementből készült agglomerátumok, mint pl. a terrazzo.

 

Terrazzo

A terrazzo  cement ágyba készített nagyon pici természetes kőtörmelékből álló burkolat.  Az egyéb kő agglomerátumok csak abban különböznek tőle, hogy nagyobb méretű kődarabokat tartalmaznak cementágyba rögzítve. Mindkét fajta burkolat a szilárdulás után felcsiszolva éri el a megfelelő sima és kissé fényes minőségét.

A terazzo tulajdonságai a márványhoz és mészkőhőz hasonlóak- hiszen a kőzúzalék nagyrészt ebből a két ásványból készül, de mivel cement kötőanyagot tartalmaznak, a csiszolás során sosem fog a  terazzo burkolat elérni olyan csillogást, mint a márvány és mészkő. A múltban a terrazót előszeretettel alkalmazták burkolásra a minták variálhatósága és szépsége miatt. A felület ugyanúgy savérzékeny, mit a márvány és mészkő. Kristalizálható impregnálható és bevonatolható a szépségének megőrzése érdekében.

 

     

 

 A különböző mai agglomerátumokat már műgyantába ágyazva gyártják.  Ezek tulajdonságai a műgyanta használata miatt eltérnek a régi típusú terazzoétól.

Az agglomerát kőburkolatok előnye, hogy előállításuk standardizált, kontrollált, megbízható és egyenletes gyári minőséget és a bekevert színezéknek megfelelő széles palettájú színválaszték kialakítását teszik lehetővé.

 

A természetes köveken kívül széles körben elterjedt a könnyen elérhető, gazdaságos,

természetes anyagok keverékéből álló padlóburkolatok alkalmazása

 

A leggyakoribb előfordulású anyagok ezek közül:

  • beton

  • porózus greslap 

  • porcelán bevonatú greslap 

  • kerámia lapok

  • klinker vagy terrakotta

 

Beton 

Kevesen tudják, hogy bár a beton, mint ipari padló terjedt el a köztudatban, manapság számos helyen használják 21.századi beltéri felületként előnyös tulajdonságai miatt, hiszen könnyen kezelhető, egységes, időtálló és megfelelő felületkezeléssel gyönyörű fényessé tehető. A mai modern építészeti vonulatba teljességgel beleillik tisztaságával minimalizmusával.

A beton előnye, hogy bármilyen alakzatban könnyen kivitelezhető, gyorsan és könnyen érhető vele ideális felület, mely a szépségét sokáig megtartja. Felülete csiszolható, felfényezhető, impregnálható bevonatolható így gyönyörű csillogó felszín érhető el. Könnyen, költséghatékonyan tisztítható felület.

 

     

 

Greslap vagy kőporcelán

A kőporcelán kőzúzalékből készül préseléssel égetéssel. Két alapvető fajtája van, a porózus greslap, melynek nagy előnye az olcsósága és a porcelán bevonatú greslap, mely pórusok nélküli könnyen kezelhető felület, tulajdonságaiban hasonlít a kerámiához, de nem törékeny és fagyásálló is egyben.

Porózus greslap, olcsó és időtálló, fagyálló, nagyon terhelhető, kémiailag ellenálló felület, a kopás nem látszik rajta, mert teljes mértékben homogén.  Olyan intézményekbe ahol nagy személyterhelés van,- pl bevásárlóközpontok, közintézmények -   érdemes burkolatként tenni. Majdnem tökéletes anyag, sajnos nagy hátránya, hogy a lefelé kiszélesedő pórusokkal rendelkező felülete miatt nagyon nehezen takarítható.

Gondos tervezés és kivitelezés esetén a porózus felszínű greslap felszínét megvédhetjük elpiszkolódástól akkor, ha a beépítés utáni alaptakarítást követően azonnal impregnáljuk. Így a későbbiekben könnyen takarítható lesz.  Sajnos a porózus greslap impregnálása nem terjedt el Magyarországon, pedig sok kellemetlenségtől és takarítási nehézségtől kímélné meg az eljárás a felhasználókat.  Ennek oka talán az, hogy a viszonylag olcsó és kiváló tulajdonságokkal rendelkező greslap ápolásának összköltségét rövid távon a kezelés megdrágítja. Érdemes a költségek tervezésénél hosszú távra számolni, mert hosszú távon költséghatékony a felület impregnálása. 

 

      

 

Csúszásmentes greslapot - mely szintén porózus - használnak széles körben az uszodák és strandok padlóburkolatának készítéséhez. Ezek az uszodai  felületek a csúszásmentesség hosszú távú fenntarthatósága miatt nem impregnálhatóak,  így a takarításuk nagyon nehézkes elsősorban a letapadt vízkőtől, olajoktól. Nagy problémát okoz a vízhez adott klór kicsapódása a felületen, mert szinte lehetetlen  eltávolítani. Magát a klóros vegyületet oldhatjuk foszforsavat tartalmazó vízkőoldóval a greslap felületéről de a greslap pórusaiba tapadva a klórvegyület megmarad, ezért az uszodai padlófelületeket általában 10-15 évente cserélni szükséges. 

 

Kerámia lapok

Kerámia lapok nagyobb részt kaolinból égetéssel készülő burkoló lapok, melyeknek teherviselő rétege lehet agyag vagy kaolin melyre kerül az égetett kaolin máz. Manapság törékenységük miatt már elsősorban falburkoló anyagokként használtak. A kerámia lapok nem csúszásgátoltak, de könnyen takaríthatóak. Régen, még a gres elterjedése előtt felkapott padlóburkoló anyagok voltak, melyeket törékenységük miatt teljes felületükön alá kellett cementezni, hogy sokáig szépek maradhassanak. Előnyük, hogy számtalan gyönyörű mintával készíthető dekoratív burkoló anyagok. 

        

 

Klinker és terrakotta 

Klinker vagy terrakotta, mindkettő agyag égetésével gyártott burkoló elem. Burkolatként használhatóak kültéren és beltéren egyaránt, viszont mind a kültéren mind a beltéren ajánlott csak felületkezelés után  használatba venni. Sajnos mint minden másnál, Magyarországon ezeknél a fajta burkolatoknál sem jellemző a megfelelő felületkezelés használat előtt, pedig a klinkernek régóta ismert felületkezelő szere a klinkerolaj, mely növényi olaj bázisú impregnáló, megakadályozza, hogy a szennyeződés és a víz a felület pórusaiba bejusson. A klinkerolaj hátránya,  hogy mint az olajok általában, ragad, így  vonzza a port a klinker felületére.  A kor és a tudomány túlhaladt már az olajon mint impregnálón. A manapság használt impregnálószerek már nem vízbázisúak ezért jól bírják a hőingadozást, alapjuk többféle lehet, mely a száradás során térhálós szerkezetet hoz létre így védve a felületeket a nedvességtől. A klinkert és terrakottát impregnálás után lehetséges bevonattal ellátni így még ellenállóbb lesz az időjárás viszontagságaival és a tisztítószerek kémhatásával szemben, felülete pedig kissé csillogóbb lesz, mint a natur felület. 

 

     

 

A fából készült padlótípusok a következők:

 

  • laminált parketta

  • fa parketta

  • parafa parketta

 

Laminált parketta

A laminált parketta újrahasznosított faőrleményből készült többrétegű padlóburkoló elem, melynek felszínén UV álló dekorréteg és melaminréteg található. Különböző kopásállóságú fajtái vannak, ennek megfelelően érdemes használni a különböző igénybevételnek kitett terekben.   Előnye, iroda lakóhelyiségek burkolása esetén az esztétikum, és a gyors és könnyű felhelyezés. A felszínén lévő műanyagfelület kopik. A felszínén lévő melaninréteg miatt a laminált parketta kopása elhasználódása esetén mást nem tudunk tenni, mint újraburkoljuk a felületet.A laminált parketta nem csiszolható és nem lakkozható, viszont alaptakarítható és bevonatolható a megfelelő szerekkel.  Hidegburkolatokkal ellentétben meleg érzetet biztosít,takarítását körültekintően kell végezni. Bár felülete védett, a nedvesség beszivároghat a parketta illesztésein keresztül és a teherviselő réteg deformálódását, duzzadását okozhatja.  A fentiek miatt nem ajánlott vizes vagy nagy személyterhelésű helyiségekbe. Ha mégis muszáj nedvesen tisztítani, használjunk takarítására  alkoholtartalmú napi tisztítószereket.    

 

     

 

Fa parketta

A fa parketták különleges fajtája a szalagparketta, mely 3 réteg igazi fából rétegzett tiszta fa termék. A kopórétege 3-4 mm igazi fa, ezért óvatosan de csiszolható, újralakkozható, ápolható. Mivel vízre érzékeny, viasz vagy akril-polimer bevonattal a felülete megóvható a nedvességtől, akkor enyhén lúgos kémhatású szerekkel nedvesen is tisztítható. A felületén lévő bevonatot időszakonként felújítani és polírozni kell és minden esetben a bevonatképző szer saját rétegeltávolítójával kell eltávolítani. A bevonat felújítását helyreállító spray segítségével végezhetjük, mely során termikus viaszpatronokat ( Sutter Rapid UHS) juttatunk a felületre majd azt polírozzuk magas fordulatszámú UHS géppel. 

Lakkozott parketta felület esetén azt bármilyen lúgos kémhatású szerrel takaríthatjuk.

 

Telifa parketta

Telifa parketta  vagy klasszikus kemény fa parketta melyet csiszolás után lakkozni kell. Lakkozás után felülete könnyen tisztítható, szinte bármilyen szerrel akár géppel is.  A telifa parketta hátránya, hogy a mechanikai hatásokra nagyon érzékeny felület, könnyen karcolódik.

Nemes fa parkettákat (cédrus, mahagóni) csak a speciálisan a felület tisztítására gyártott olajokkal szabad kezelni. Az olajok  telítik, vízzel szemben ellenállóvá teszik a felületet, ezáltal a padló könnyen tisztítható, a fa felülete szabadon van a mechanikai és kémiai hatásoknak nem ellenálló. Amennyiben nedvesen szeretnénk tisztítani, javasoljuk a nyirkos felmosást enyhe kémhatású alkoholos szerrel.   

 

     

 

Hajópadló                       

Hajópadló - gyönyörű, divatos, puhafából, fenyőből készült telifa felület. Hátránya, hogy anyagából eredően könnyen kopik, sérül, akár egy magassarkú cipő sarka is nyomot hagy rajta ezért ajánlott inkább kis idénybevételnek kitett helyiségekben használni. Élettartamát meghosszabbítjuk, ha lakkal -csónaklakk- kezeljük. a csónaklakkal kezelt fafelület kevésbé sérülékeny, a jól felhordott  lakk felület megóvja a felszínt nedvesség hatásaitól is. A hajópadló felületet is, mint minden fa felületet, amennyire csak lehet, kíméljük a nedvességtől. Célszerű szárazon takarítani mikroszálas moppal. Ha nedves szennyeződés kerül rá, alkoholtartalmú gyorsan száradó általános tisztítószerrel tisztítsuk. Soha ne alkalmazzunk a felületen bő vizes felmosást. 

 

Parafa

Parafa felületek - jó hőszigetelő, antisztatikus, antibakteriális, meleg érzetű de kényes felületek melyek nem moshatóak. Nem lehet rá sem bevonatot tenni sem impregnálni. Öntisztuló. Nem gombásodik nem penészesedik de nagyon sérülékeny, puha felület, ezért elsősorban függőleges felületek burkolására, díszburkolatok kialakítására jó. A parafa burkolatok általában viasszal vagy lakkal kezeltek. Érzékenyek a nedvességre, ezért elsősorban szárazon takarítsuk. Amennyiben szükséges, alkoholtartalmú szerekkel időnként takaríthatjuk de minden esetben figyeljünk arra, hogy a takarításhoz használt mop a lehető legkevesebb nedvességet tartalmazza.

 

     

 

Szőnyegek

A szőnyegek természetes vagy szintetikus szálakból készült felületek. Készítésük módja szerint megkülönböztetünk:

  • filc szőnyegeket
  • szálas szőnyegeket

Filc szőnyeg az ipari szőnyeg,  nagy igénybevételű helyekre tervezik. Száraz samponozással jól tisztíthatóak de nem túl szépek. Irodaházakban, közlekedőfolyosókon alkalmazzák kockában vagy egy tekercsben kerül lerakásra.

Természetes anyagú szálas szőnyegek (hurkolt vagy vágott szálúak) alján len vagy juta alapszövet található amely pálmaolajjal van kezelve. Tisztításuknál  ha túl sok nedvességet kap az alapszövet,  a pálmaolaj  a szőnyeg felső textúrájába kerül és azt elszínezi. Ezért, hogy ne érje sok nedvesség, csak  száraz habos tisztítással ajánlott takarítani.

A teljesen állati eredetű gyapjú szőnyegek csak vegytisztítással tisztíthatóak ezért meg kell fontolni, ténylegesen akarjuk-e a körülményes tisztítású szőnyeget használni. 

A természetes anyagú – gyapot, len, gyapjú -  szőnyegek hátránya, hogy minden foltot hagy rajtuk, tisztításuk nagyon nehéz.

Ha mindenáron szőnyeget szeretnénk használni akkor szintetikus alapanyagút válasszunk. A szintetikus alapanyagú szőnyegek színtartók, ellenállnak a nedvességnek, könnyen tisztíthatók.

Bár bármelyik burkolólap könnyebben tisztítható, a vágott, rövid szálú, tömör, szintetikus szőnyegeket előszeretettel használják a szállodák folyosóinak burkolására, mert a hidegburkolattal szemben a lépések zajtalanok rajta, így tudja biztosítani a szálloda  a szállóvendégek nyugalmát. A szintetikus szőnyegek tisztításához hengerkefés porszívó használata ajánlott, mert a hengerkefés porszívó fejében lévő kefe a szálakat fellazítva a szennyeződést könnyebben és mélyebbről képes eltávolítani, mint egy hagyományos porszívó.

A rövid szálú szintetikus szőnyegek időszakos tisztítása is könnyebben kivitelezhető, mert a szálhosszúságnak megfelelően a felület takarításakor gyorsabban szárad, mint egy hosszú szálú szőnyeg. Célszerű nagy forgalmú terület esetén a száraz habos tisztítást alkalmazni időszakos nagytakarítás során, mely során mélyen tisztítjuk a szőnyeget de a technológia lehetőséget ad egy viszonylag gyors száradásra, így 2-4 óra elteltével a tisztított felület újra járható.  

   

 

Rugalmas padlók                      

Gumi – és sportpadló Kényes padlótípus, de álláskönnyítő a rugalmassága miatt, ezért állómunka megkönnyítésére szokták alkalmazni egyes munkahelyeken illetve elterjedt jármű és sportpadlóburkolat. Kémiailag a rugalmas padlófelületek nem ellenálló, sérülékeny felületek. Porózus szerkezetük miatt nagy a szennymegkötő képességük, folyamatos száraz takarítást - porszívózást - igényelnek.

Ha szeretnénk sokáig megőrizni rugalmas padlónk eredeti állapotát, bevonatoljuk, ajánlottan  PUR -alapú bevonattal, mellyel ápolva sokáig szép marad. Bevonatolás előtt természetesen alaptisztítás szükséges melyre mindig a padlógyártó által javasolt oldószer mentes semleges szert használjuk.

   

 

Linóleum

 Komlex anyag, nagyon sok kőolaj származékot és parafát tartalmaz. A magas  parafa-tartalma  miatt puha szerkezetű és  kémiailag nem ellenálló. Csak semleges kémhatású napi tisztítószert használjunk tisztítására mert  klór hatására sárgul  erős lúg hatására megég.   Mivel a linóleum érzékeny felület, csak olyan szerrel szabad az alaptakarítását elvégezni, amely kifejezetten linóleum tisztítására készült.  Pórusos anyag, érdemes eredeti szépségnek megőrzése céljából bevonatolni. Ha nem teszünk rá bevonatot hamar és nagyon elpiszkolódik. Manapság is kedvelt és elterjedt padlóburkoló felület, mert jól variálható színekben és mintákban áll rendelkezésre és ha megfelelően tisztítják sokáig szép marad.

   

 

PVC

A linóleum térnyerése a PVC elterjedésével állt meg. A PVC nagy előnye a linóleummal szemben, hogy bár minden tulajdonsága hasonló, sérülékenysége kisebb, ugyanis a savaknak és a lúgoknak ellenáll, bármilyen, közepesen erős savval vagy lúggal takarítható. Mivel puha felület és könnyen sérül, ajánlott bevonatolni, hogy sokáig szép legyen. Előnye, hogy mint a linóleum, a PVC is meleg burkolat, a linóleummal együtt bárhol használható ahol gyakran kell takarítani,  nagy mennyiségű szennyeződés éri a felületet és a könnyű takaríthatóság fontos. Nem igényel nagy odafigyelést.

Láthatjuk, hogy a felületek burkolásánál nagyon oda kell figyelni, milyen felületet, milyen igénybevételnek, környezeti hatásoknak kitett helyre tervezünk és mikor már ott van, hogyan takarítsuk. 

 

   

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Felület