Új sorozatot indítunk, hogy szakmai tanácsokkal segítsük az épülethigiéniai szakembereket.
MIBŐL VAN? HOGYAN TAKARÍTSUK?
Ez a két legfontosabb kérdés akkor, amikor padozatok, burkolatok tisztításába fogunk.
Ahhoz, hogy egy adott felületet megfelelően tisztítani tudjunk ismernünk kell azt, hogy az adott felület milyen anyagú. Sőt, ahhoz, hogy egy felület jól tisztítható legyen egy adott helyen, fel kell mérnünk már a tervezés során, hogy
milyen fajta és
mekkora igénybevételnek lesz a felület kitéve,
az épület melyik részén helyezkedik el,
milyen hatások - hő, mechanikai terhelés, víz, pára, - érik és annak folyományaként
hogyan piszkolódik a felülete?
Fentiek ismeretében már a tervezéskor eldönthetjük, melyik az az anyag, amely esztétikailag oda illik, megfelelően, költséghatékonyan, kis energia ráfordításával tisztítható és az adott helyen lévő igénybevételnek megfelelő, nem kopik, nem deformálódik és szakszerűen karban tartva sokáig szép marad.
Ahhoz, hogy ezt tudjuk, ismernünk kell a különböző burkoló anyagok alaptulajdonságait.
Manapság a felületburkoló anyagokból rendkívül széles választék áll rendelkezésre. Nehéz eligazodni a szebbnél-szebb megoldások között, ráadásul számos felület kinézetében nagyon hasonló, ám összetétele és így viselkedése, tulajdonságai és takaríthatósága is nagyon eltérő lehet. Sokkal egyszerűbb és felelősségteljesebb döntés, ha az adott igénybevételnek megfelelő padlót választunk, mint folyamatosan és drágán nem megfelelő padlót tisztítani vagy ápolni.
A burkolóanyagok fő csoportosítása szerint megkülönböztetünk HIDEG- és MELEG- burkolatokat.
A hideg burkolatok további csoportosítása:
természetes kőből készült,
természetes kövek és mesterséges anyagok keverékeiből készült burkolatok
A meleg burkolatok további csoportosítása:
fából készült, rugalmatlan burkolatok
rugalmas burkolóanyagok
Új sorozatunkban fajtánként vesszük sorba a különböző burkolatok tulajdonságait- és tisztításuk aranyszabályait valamint ajánlunk konkrét megoldást is a tisztítási nehézségekre.
A melegburkolatok családjában a fából készült, rugalmatlan padlótípusok a következők:
- laminált parketta
- fa parketta
- telifa parketta
- hajópadló
- parafa felület
1. Laminált parketta
A laminált parketta újrahasznosított faőrleményből készült többrétegű padlóburkoló elem, melynek felszínén UV álló dekorréteg és melaminréteg található. Különböző kopásállóságú fajtái vannak, ennek megfelelően érdemes használni a különböző igénybevételnek kitett terekben. Előnye iroda és lakóhelyiségek burkolása esetén az esztétikum, valamint a gyors és könnyű felhelyezés. A felszínén lévő műanyagfelület kopik. A felszínén lévő melaminréteg miatt a laminált parkettakopás, elhasználódás esetén mást nem tudunk tenni, mint újraburkoljuk a felületet. A laminált parketta nem csiszolható és nem lakkozható, viszont alaptakarítható és bevonatolható a megfelelő szerekkel. A hidegburkolatokkal ellentétben meleg érzetet biztosít, ám takarítását körültekintően kell végezni. Bár felülete védett, a nedvesség beszivároghat a parketta illesztésein keresztül és a teherviselő réteg deformálódását, duzzadását okozhatja. A fentiek miatt nem ajánlott vizes vagy nagy személyterhelésű helyiségekbe. Ha mégis muszáj nedvesen tisztítani, használjunk takarítására alkoholtartalmú napi tisztítószereket.
Még több infó a laminált parkettáról: https://www.assist-trend.hu/padlo_laminalt_parketta_372
A laminált parketta ideális professzionális tisztítószerei:
Fenntartás:
1. Fa parketta
A fa parketták különleges fajtája a szalagparketta, mely 3 réteg igazi fából rétegzett tiszta fa termék. A kopórétege 3-4 mm igazi fa, ezért óvatosan, de csiszolható, újralakkozható, ápolható. Mivel vízre érzékeny, de viasz vagy akril-polimer bevonattal a felülete megóvható a nedvességtől, ezért enyhén lúgos kémhatású szerekkel nedvesen is tisztítható. A felületén lévő bevonatot időszakonként felújítani és polírozni kell és minden esetben a bevonatképző szer saját rétegeltávolítójával kell azt eltávolítani.
Lakkozott parketta napi takarítását lehetőség szerint szárazon végezzük, ehhez kiváló segítségünk lesz a mopra fújható, antisztatikus Spolvero Mop.
Még több infó a fa parkettáról: https://www.assist-trend.hu/padlo_fa_364
A fa parketta ideális professzionális tisztítószerei:
Fenntartás:
Bevonatolás előtti előkészítés:
2. Telifa parketta
Telifa parketta vagy klasszikus kemény fa parketta az, melyet csiszolás után lakkozni kell. Lakkozás után felülete könnyen tisztítható, szinte bármilyen szerrel, akár géppel is. A telifa parketta hátránya, hogy a mechanikai hatásokra nagyon érzékeny felület, könnyen karcolódik.
Nemesfa parkettákat (cédrus, mahagóni) csak speciálisan, a felület tisztítására gyártott olajokkal szabad kezelni. Az olajok telítik, vízzel szemben ellenállóvá teszik a felületet, ezáltal a padló könnyen tisztítható, a fa felülete szabadon van, a mechanikai és kémiai hatásoknak nem ellenálló. Nemesfa parketta napi takarítását lehetőség szerint szárazon végezzük, ehhez kiváló segítségünk lesz a mopra fújható, antisztatikus Spolvero Mop.
3. Hajópadló
A hajópadló gyönyörű, divatos, puhafából, fenyőből készült telifa felület. Hátránya, hogy anyagából eredően könnyen kopik, sérül, akár egy magassarkú cipő sarka is nyomot hagy rajta, ezért ajánlott inkább kis idénybevételnek kitett helyiségekben használni. Élettartamát meghosszabbítjuk, ha lakkal -csónaklakk - kezeljük. A csónaklakkal kezelt fafelület kevésbé sérülékeny, a jól felhordott lakkfelület megóvja a felszínt a nedvesség hatásaitól is. A hajópadló felületét is - mint minden fa felületet, amennyire csak lehet - kíméljük a nedvességtől. Célszerű szárazon takarítani mikroszálas moppal, használva a Spolvero Mop-ot. Ha nedves szennyeződés kerül rá, alkoholtartalmú, gyorsan száradó általános tisztítószerrel tisztítsuk. Zsíros szennyeződés esetén a Sutter Zero Emerald felülettisztítót ajánljuk. Soha ne alkalmazzunk a felületen bő vizes felmosást!
4. Parafa
Jó hőszigetelő, antisztatikus, antibakteriális, meleg érzetű, de kényes felületek, melyek nem moshatóak! Nem lehet rá sem bevonatot tenni, sem impregnálni. Öntisztuló. Nem gombásodik, nem penészesedik, de nagyon sérülékeny puha felület, ezért elsősorban függőleges felületek burkolására, díszburkolatok kialakítására jó. A parafa burkolatok általában viasszal vagy lakkal kezeltek. Érzékenyek a nedvességre, ezért leginkább szárazon takarítsuk. Amennyiben nagyon szükséges, alkoholtartalmú szerekkel időnként felmoshatunk, de minden esetben figyeljünk arra, hogy a takarításhoz használt mop a lehető legkevesebb nedvességet tartalmazza.
Bővebb információk a parafáról: https://www.assist-trend.hu/padlo_parafa_373
Sorozatunk következő része már a melegburkolatok rugalmas fajtáival (szőnyeg, linóleum, PVC, gumi) foglalkozik.