Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kútvízből ivóvíz

A „kútvízből, ivóvíz előállítása” témában mivel minden eset más, így a megoldást csak a konkrét problémára és kapacitásra lehet méretezni.

A kútvízből történő ivóvíz minőségű víz készítése csak egy bizonyos méret/kapacitás felett, (illetve ha más megoldás nem létezik) gazdaságos, hiszen ilyenkor -hacsak nem valami nagy tisztaságú fedett karsztvizünk van- a vízközmű szolgáltatókéhoz hasonlatos technológiai folyamatokat kell kiépíteni, csak nyilván kisebb kapacitásra. Ilyenkor a felhasználó válik a saját vízszolgáltatójává, annak minden törvényi kötelezettségével együtt. Ezen követelmények függenek a napi vízfogyasztástól és az ellátásban érintett fogyasztók számától, ld.: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0100201.kor

Saját kútvíz esetén első lépésként egy akkreditált vízvizsgálati jegyzőkönyv szükséges, amely tartalmazni fogja a méretezés szempontjából fontos sarokszámokat, adatokat, határértékeket:

  • keménység értéke

  • kémiai elemek, vegyületek mennyiségét: vas, mangán, arzén, bór, kadmium, króm, réz, fluorid, ólom, higany, nikkel, nitrát, nitrit, triklór-etilén, kloroform, ammónium, klorid, metán

  • pH érték

  • vezetőképesség

  • különböző baktériumok, telepek számát

  • radioaktivitást…

Ezen jegyzőkönyv alapján, a vízből (törvényileg) kötelezően eltávolítandó/csökkentendő összetevők, és azon belül a saját komfortunknak megfelelő pl. vízkeménység definiálása után szükséges még a tervezett napi vízfogyasztás m3/nap, és egy napi csúcsfogyasztás m3/h, hogy meg lehessen kezdeni a rendszer méretezését kapacitásokra, sófogyasztásra, regenerálási gyakoriságra.

Ezentúl szükséges a szivattyú maximális térfogatárama m3/h, hiszen vízszolgáltatás közben is képesnek kell lennie a dupla vagy többoszlopos tornyok visszamosató regenerálását is megoldani.

A technológiai lépések a bejövő nyersvíz összetételétől nagyban függenek, de egy „átlagos” technológia a következők szerit épül fel:

  • durva és finomszűrés mechanikai szűrőkkel (homok, és egyéb lebegő szemcsék eltávolítása)

  • precíziós (jeladós vízmérőóra alapján ) vegyszeradagolás, törésponti klórozással, (klór, vagy egyéb oxidálószer) a vas- és mangántartalom kipelyhesítéséhez, és nem mellesleg a fertőtlenítéshez

  • „zöldhomok”-töltetű tartály a kioxidált vas és mangán megkötéséhez

  • aktívszén-szűrő tartály a szerves anyagok és a klór teljes eltávolítására

  • szabályzott visszaklórozás (precíziós vegyszeradagolás jeladós vízóra alapján)az egészségügyi

  • határértéken belül, gátlandó a baktériumok csőrendszerben történő elszaporodását az akár pangó, ritkán használt víz esetén is

  • nyersvíz-keménységtől függően, az elérni kívánt cél (határáértékek 5-35 nK ) alapján kiválasztott vízlágyító alkalmazása, amely nyers keménység és a cél keménység különbözetére méretezett,

  • a vízfogyasztás figyelembe vételével

Az előbbi technológiai sor egy „átlagos”, minimális megoldást jelent, amely  egy 10-15 szobás panzió jellemző vízfogyasztására számolva kb. 4-5 év alatt térül meg, illetve az egyetlen megoldás lehet ott, ahol vezetékes ivóvíz nem áll rendelkezésre.

Sajnos a keménység, vas-, mangántartalomtól nagymértékben fog függeni a rendszer ára, fizikai mérete, helyszükséglete. Ha ezen  kívül, más összetevőt is szeretnénk határértéken belülre hozni, akkor nyilván további modulok beépítése szükségeltetik. Ha pl. a vas és mangántartalom alapban megfelelő, akkor 2 modul kihagyható.

Ha „ipari célra” (általános tisztításra,  mosásra, mosogatásra, fűtési rendszer-, medence feltöltés… stb.) kell nagy tisztító-hatékonyságú, fordított ozmózisos eljárással készült nagy tisztaságú vizet előállítani, akkor azt az előbbi rendszer végpontján kell elhelyezni, és a méretezéshez hozzá kell adni annak vízfogyasztását is.

A konkrét megoldandó vízkezelés esetén nyilván „csak” a hatérértéken kívüli összetevőket kell korrigálni, illetve a keménységet a felhasználói igény szerint (5-35nK).

Kép: Mivel a teoretikus igényben nyilván hotel, panzió szerepel, így a képet kicserélném egy pontosabbra, amely a folyamatos vízellátást biztosítandó, minden egység megkettőzésével( vagy kapacitás függvényében háromszorozódásával…) készül azért, hogy regenerálás alatt (pl. éjszakai időpont) is mindenképpen legyen (fele, vagy kétharmada)  vízszolgáltatás. Az egyoszlopos rendszerek éjszakai regenerálásai egylakásos családi házaknál, családon belül (, vagy 1-2 műszakos ipari környezetben) tervezhetőek, de egy nagyobb közösségnél már nem működik.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Feladat Technológia