Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Linóleum padló

 

A linóleum története

A linóleum felfedezése a véletlennek köszönhető. Az 1800-as években Frederic Walton impregnáló-anyagot  próbált kikísérletezni a vitorlakészítőknek, az eredmény impregnálószernek nem,  padlóburkolatnak viszont megfelelő volt.

Az első linóleumgyár 1876-ban nyitotta meg kapuit. Az anyag széleskörű használatának az 1900-as években a PVC feltalálása vetett véget. A reformját az 1960-as évektől éli, mikor is felértékelődött környezetbarát volta és újra divatos burkolóanyag lett. Az alapanyagokat mindmáig kultúrnövények biztosítják: lenolaj, fenyőgyanta, fa- és parafaliszt, továbbá mészkőpor és jutaszövet. A linóleum burkolat lélegzik, nem allergizál, elektrosztatikusan nem töltődik fel, és mivel fertőtlenítő hatású lenolajat tartalmaz, egészséges környezetet nyújt. Az sem utolsó szempont, hogy a csere után a már használt linóleum káros anyagok hátramaradása nélkül lebomlik.

Az anyag népszerűsége nem csak tartósságának és könnyen tisztíthatóságának köszönhető.

A linóleum egyesíti magában a melegburkolatok kellemes tapintását és hőérzetét, valamint a gránit és márványlapok különleges megjelenését. Sokféle színárnyalatban kapható burkolat, a natúr színektől egészen a legélénkebbig. A linóleum természetes összetevőinek köszönhetően akár a gyermekszobában is kiválóan használható. Mivel önmagában igen erős, kiváló padlóburkolat a nagy igénybevételnek kitett helyiségekben így például a konyhában, előszobákban, irodai helyiségekben, bölcsődékben, iskolákban, egyetemeken, kórházakban és sportlétesítményekben is.

A linóleum az élő anyagokhoz hasonló jellemzőkkel rendelkezik, ezért ideális környezetet teremt a természetes környezetet kedvelőknek  A felület öngyógyuló – képes a kisebb karcok és sérülések javítására. Karbantartása a megfelelő tisztítási módszerek alkalmazásával roppant egyszerű.

     

 

 

 

 

 

A linóleum tisztítása és ápolása

A linóleum padlók felületének vékony kopórétege fokozottan kényes a súrlódások okozta sérülésekre, különösen az apró karcolódásokra, használatból eredő felületi kopásokra.

Az alapos és szinte naponkénti portalanítás, és a szokásos tisztítószeres feltörlés mellett jelentősen csökkenthető a felület kopása. Az enyhébb felületi kopások egy ideig a hetenkénti utópolírozással még eltüntethetők. Ezzel visszaadható a felület selymes fénye, és ehhez az antisztatikus védelmet is biztosító szerek valamelyikét célszerű használni.

A linóleum ugyan jobban ellenáll a kopásoknak, de az apró sérülések, karcok e padlóburkolat felületén is meglátszanak. Hetenkénti tisztításuk ajánlott, amihez viaszos tartalmú tisztítószereket célszerű használni, amelyek lágyan átpolírozva visszaadják – ha időlegesen is – a padló eredetihez hasonló fényét.

Ha padlónk bevonattal rendelkezik, tisztítása sokkal egyszerűbb. Szinte bármelyik általános padlótisztító használható a napi tisztítására. Nagyon jó választás a Sutter Zero Apple Ecolabel általános tisztítószer,  mely teljesen környezetbarát termék, nem tartalmaz allergéneket, kizárólag természetes alapanyagokból áll, zöldalma illatával hosszantartó kellemes illatot hagy maga a helyiségben.  Kiválóan használható padlósúroló automatákban is.  Teljesen lebomló termékünk a Sutter Zero Emerald általános tisztítószer, mely padlósúroló automatában is használható. A Trend-Quality általános tisztítószer kézi alkoholos, az alkoholtartalmánál fogva könnyen száradó termékünk mely szintén alkalmas a felület tisztítására.

A linóleum felületét a tömény lúgok és savak megmarják, figyeljünk, hogy ne használjunk erős savakat és lúgokat a tisztítására.

Linóleum bevonatolása

A linóleum padlót a lerakáskor érdemes bevonatolni. A Sutter Singular padlóápoló és bevonatoló szert bevonatoláshoz töményen, a bevonatolt padlók ápolásához pedig 0,5-2%-os oldatban ajánljuk. Bevonatolás esetén a padló kap egy kopóréteget, mely a használat során kopik míg a padló felülete érintetlen marad. A bevonat hosszú távon megvédi a linóleum padlót a kopástól, miközben könnyű takaríthatóságot tesz lehetővé. A bevonatnak köszönhetően a por és egyéb szennyeződések nem halmozódnak fel a felület mélyedéseiben. Ha a bevonat régi és elkopott, érdemes a padlónkat Sutter Linostripp rétegeltávolítóval alaptakarítani, majd újra bevonatolni, hogy megóvjuk a szépségét.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Feladat Felület Technológia