Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Asztalterítés

A vendéglátás szempontjából alapvető fontosságú az asztalterítés pontos ismerete. Nem csak egy elegáns étteremben kell tisztában lennünk  azokkal a szabályokkal amelyek a tányérok, poharak, evőeszközök elhelyezkedésére vonatkoznak, hiszen ünnepek vagy az otthoni vendégfogadás alkalmával is hasznos tudni, mi hova kerüljön az asztalon.

Terített asztal esetében először az összkép az, mely felkelti a vendég figyelmét. Fontos, hogy az asztalt mindig teljes hosszában terítsük meg és egymással harmonizálóan válasszuk ki az asztalterítés kellékeit.

Terítésnél érdemes figyelni a zsúfoltság elkerülésére is, ezért mindig csak annyi tányért, evőeszközt illetve poharat helyezzünk az asztalra, amennyi feltétlenül szükséges lesz a menüsorhoz.

  Minimális kellékszükséglet:

  • Asztalterítő

  • Asztali futó

  • Asztalközép

  • Szalvéta

  • Tányérok

  • Poharak

  • Evőeszközök

  • Fűszertartó

  • Asztaldíszek

Számtalan módja van a terítésnek és az eszközök kombinálásának.

Az asztalterítő kiválasztásánál figyelnünk kell, hogy csak egymáshoz illő anyagokat kombináljunk, mind színben, mind anyagban, mind mintában egyaránt. Terítéskor a tányérokat  a zsemlés tányér kivételével középre helyezzük.  A  zsemlés tányér mindig a bal oldalra kerül.

Az evőeszközök felrakása belülről kifelé történik. A tányér jobb oldalára helyezzük a késeket és a kanalakat, a bal oldalára pedig a villákat. Terítés során figyeljünk arra, hogy a kanalak és villák felfelé, a kések éle pedig a tányér felé nézzen. Használat során sorrendjük kívülről befelé halad. A tányér fölé a desszertkanál és a desszertvilla kerül.

 

   

Az evőeszközök után helyezzük el a poharakat. A főfogáshoz használt ital poharát a főfogáshoz használt kés hegye fölé helyezzük el. Az előételhez felszolgált italok pohara ettől jobbra, a desszerthez adottaké pedig balra álljon. A poharakat mindig a tányér elé tegyük, a terítési stílusnak megfelelően egyenesen, ferdén vagy körvonalban.

Poharak:

  • Vizes pohár

  • Fehérboros pohár

  • Vörösboros pohár

  • Sörös pohár

  • Koktélos pohár

  • Whiskys pohár

Négyfajta pohárnál többet nem ajánlatos az asztalra tenni, hogy a zsúfoltságot elkerüljük. Amennyiben szükséges, az étkezés szünetében cseréljünk inkább poharat.

A szalvétákat a tányér bal oldalára helyezzük el. A szalvétákat hajthatjuk háromszög alakúra, feltekerhetjük és egy masnival vagy speciális gyűrűvel rögzíthetjük. Egyéb hajtogatási technikákat alkalmazva dekorálhatjuk szalvétával a vizespoharakat vagy elhelyezhetjük őket a tányér közepén is.

Ha az étterem textilszalvétát használ, azt miután leültünk az ölünkbe illik helyezni, majd az étkezés végén az asztalon a tányér bal oldalán hagyni.

 

        

Fontos  terítési kellékek a felsoroltakon kívül  a fűszertartók, -gondolhatunk itt só- , paprika- és borstartóra, mustárra vagy más fűszerekre - vagy akár a cukortartó is.

Az asztal fényét emeli néhány szál virág vagy gyertya. Célszerű a dekorációt úgy az asztalra helyezni, hogy az étkezést és a társasági együttlétet ne zavarják.

Asztalterítés szempontjából fontos megkülönböztetni a napszakokat, hiszen máshogy terítünk reggelihez, ebédhez és vacsorához is. A szállodákban az ebéd változó, hiszen fél panziónál sok esetben nincs vagy csak a'la carte ebéd van.

Különböző alkalmakkor különböző hangulatokat érhetünk el, válthatunk ki az alkalomnak megfelelő terítési mód kiválasztásánál. Máshogy teríthetünk egy szállodai reggeli, egy kültéri parti és a születésnapunk alkalmával. 

 

     

Reggelihez jellemzően tányéralátéttel, napronnal, asztali futóval és szalvétával terítenek.

Tányéralátétek léteznek papírból (Duni), műanyagból, damasztra hasonlító papírból (Dunicell), valamint szilikonból. Napronból  általában a 84x84 cm-es méretű (Duni), letörölhető (Dunisilk), valamint a damaszt hatású, nem letörölhető (Dunicell) változatot kedvelik. A tányéralátétek és a napronok egyaránt lehetnek egyszínűek és mintásak.

Reggelinél minden szálloda a saját szokásai szerint választja a szalvétát. Ezek lehetnek 1/8-as hajtású 33x33 cm-es, 38x38 cm-es és 40x40 cm-es szalvéták közül fehérben, színesben és  egyedi logózással, valamint a reggeliző szalvéták közül, melyen akár a ,,Jó reggelt!" felirat látható. Néhány szálloda a 2 vagy 3 rétegű 24x24 cm-es, illetve a 25x25 cm-es szalvétákkal terít fel a reggelihez, ami szintén lehet egyszínű és logózott.

All inclusive ellátás esetén az ebédhez a szálloda stílusával megegyező szalvétát, tányéralátéteket, napronokat és futókat használnak. A szalvéták lehetnek 33x33 cm-es, 38x38 cm-es 1/4-es  hajtásúak, illetve a 40x40 cm-es damaszt hatású (3 vagy 4 rétegű)szalvéták a kedveltek.

A vacsorához egyre kevesebb szálloda használ textilszalvétát, hiszen a mosatási költség sokkal drágább, mintha egy damaszt hatású szalvétát (Dunilin) használna. Népszerű az asztali futó, a gyertya, szalvéták esetében pedig a legmagasabb minőségű Crystal és Elegance, az egyszínű vagy mintás Dunilin, valamint a 4 rétegű Classic. 

Mindennapi vacsorához a legjellemzőbb a 3 rétegű, 40x40 cm-es, egyszínű vagy mintás, esetleg még az egyszínű Bulkysoft 38x38 cm-es két rétegű ragasztott szalvéták alkalmazása.
Az asztali futó többféle színben elérhető. 1 tekercsen 24 m helyezkedik el, a lapok 1 m 20 centiméterenként perforáltak, ezáltal méretre téphető.

A bankett tekercs egyszer használatos asztalterítő, amelyet főleg kültéri rendezvényeken használnak. Többféle színben és mintával kapható, így egyedivé varázsolható a rendezvény. Megkönnyíti a személyzet munkáját is, hiszen eldobható.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Feladat