Anyagok és tisztítási, ápolási módszerek
Ahány ház, annyi bútor...
Napjainkban még a legegyszerűbben berendezett hotelben is számtalan, különböző anyagból készült bútort találhatunk. A környezetünket alkotó berendezési tárgyak és eszközök között lehetnek régi antik tárgyak és bútorok, amelyek esetleg már restauráláson is átestek, vagy akár különböző anyagokból - bútorlap, műanyag, fém, üveg - készült modern, formatervezett, kárpittal, bőrrel, textillel, vagy műbőrrel bevont bútorok, melyek mind-mind másfajta ápolást igényelnek.
Fa bútorok tisztítása, ápolása
A fa olyan természetes alapanyag, amely jól alakítható, könnyen színezhető, természetessége, időállósága miatt régóta használt alapanyaga a bútorgyártásnak.
A fa bútorok előnye, hogy ha nem festjük csak lakkozzuk vagy pácoljuk őket, gyönyörű természetes bútort kapunk, mely érik és öregszik. Ha vigyázunk rá és megfelelően ápoljuk: egy életre szép marad.
A fa bútor egyedülálló abban atekintetben, hogy az egyetlen olyan bútor mely javítható szinte bármilyen mértékű károsodás esetén (restaurálás). Hátránya, hogy teherbírásához képest jelentős a súlya, érzékeny a nedvességre, fényre, szennyeződésre, hő és nedvesség hatására vetemedhet, repedhet.
Tulajdonságainak megfelelően ápolásánál - amennyiben lehetséges - kerüljük a nedvességet, helyezzük előtérbe a száraz takarítást, portörlést.
Fából készült bútorok portörlésére régebben természetes textíliákat használtak. Manapság erre a feladatra a legalkalmasabbak a mikroszálas törlőkendők, melyek a felületen megtapadt szennyeződést magukba zárják és egyúttal polírozzák is a bútort.
A fa bútorok tisztítására használhatjuk a Sutter Mangia Polvere termékcsaládot, mely termékek antisztatizáló hatásukkal megakadályozzák a további por lerakódását bútorainkra. A terméket a mikroszálas törlőkendőre fújva töröljük át bútorunkat.
Ha letapadó szennyeződés éri lakkozott, festett fa bútorainkat, azt megnedvesített tisztítószeres mikroszálas kendővel is áttörölhetjük. Amennyiben lehetséges, erre a feladatra elsősorban alkoholtartalmú napi tisztítószereket használjunk mint pl. a Trend Quality általános alkoholos tisztítószer, mely gyorsan párolog, a szerrrel a bútort áttörölve annak felülete csillogó és csíkmentes lesz. Kerüljük a fa bútoraink bő vizes lemosását!
Amennyiben natúr, vagy csak pácolt fa a bútorunk, ha lehet, használjunk ápolására növényi olaj vagy viasztartalmú szereket, melyek védik a felületét és növelik a bútor fényét. Ajánljuk az argánolajat tartalmazó vagy a méhviaszt tartalmazó bútorápoló Sutter Mangia Polvere bútorápoló termékünket vagy a Sutter Mobili Fresh polírozó hatású és antisztatizáló ápolót.
A viasszal vagy olajjal kezelt bútor víztaszítósága magasabb mint a kezeletlené, így amennyiben szükséges a felületére tapadt szennyeződést le tudjuk róla törölni kizárólag a szennyeződésen használt, napi tisztítószerrel kezelt mikroszálas törlőkendővel. Áttörlés után a visszamaradó nedvességet száraz törlőkendővel távolítsuk el. Nem kezelt natúr bútor esetén, ha lehet kerüljük a vízzel való érintkezést, ha nem akarjuk, hogy bútorunk foltos legyen!
Bútorlap bútorok tisztítása, ápolása
Manapság a világon a legelterjedtebb bútor alapanyag a bútorlap. Enne oka a bútorlap kedvező árfekvése, könnyű kezelhetősége, alacsony súlya és környezetbarátsága. A bútorlap két fő típusa:
- a laminált bútorlap
- és a furnérozott bútorlap.
Furnér bútorok tisztítása, ápolása
A furnérozott bútorlap magasabb minőségű és árú mint a laminált bútor, de minősége és általában ára sem éri el a tiszta fa bútorét. A furnér bútorok előnye, hogy könnyen formázhatóak, modern, könnyű, fa-hatású, elit-design bútorok készíthetőek belőle.
Furnérral fedett bútorlap esetén a bútor felszíne fa, tehát ugyanúgy kell vele tisztítás és ápolás során bánnunk, mint egy fa bútorral.
Laminált bútorlap bútorok tisztítása, ápolása
A legelterjedtebb bútorlapfajta a laminált bútorlap. A laminált bútorlap egy műanyaggal bevont faforgács- vagy farost-lap. A gyártáshoz általában alacsony minőségű alapanyagot használnak, melynek ára is alacsony, a belőle készült bútorok nem megfelelő tartásúak, könnyen tönkremennek, javításuk pedig sok esetben nem lehetséges.
Természetesen léteznek magasabb minőségű és árú, de még mindig megfizethető laminált bútorok. A legmagasabb minőségű laminált bútorlapból készített bútorok minőségüket megőrizhetik 10-15 évig is, de semmiképp sem bírnak ki egy életet.
A laminált bútor előnye, hogy a felszíni műanyagréteg ellenáll a párának, sőt a közvetlen nedvességnek is, tisztítása egyszerű, lemosható, mindenféle színben és mintával gyártható.
A laminált bútor tisztítására – amennyiben csak lerakódott por található a felszínén - használjunk száraz mikroszálas törlőkendőt, vagy portalanító eszközt. Éppen úgy, mint a fabútorok esetén, a bútor antisztatizálására használhatjuk a Mangia Polvere bútorápoló termékcsaládot.
A laminált bútor felszíne kevésbé érzékeny a nedvességre mint a fáé. Ha szükséges a nedves tisztítás, napi tisztítására alkalmazzunk általános napi tisztítószereket. Ha lehetséges, válasszunk környezetbarát, foszfát és nikkelmentes Zero termékeket, mint pl. az alma illatú Sutter Zero Apple vagy a kiváló nedvesítő hatású és könnyen párolgó kellemes virágillatú Sutter Zero Flower. Kerüljük a bő vizes lemosást, ha lehetséges, a bútor nedves áttörlése után száraz mikroszálas kendővel távolítsuk el a felszínről a nedvességet!
A laminált bútorok napi takarításához ajánljuk a Sutter Zero Diamondot, hiszen a fényes (itt műanyag bevonatú) felületek napi tisztításánál ez a szer kiválóan dolgozik.
Ha a bútorra egyéb, nem letörölhető szennyeződés rakódik, használjunk a szennyeződésnek megfelelő (zsírok esetén lúgos, vízkő esetén savas kémhatású) tisztítószert a megfelelő hígításban.
Kárpitok tisztítása
Szállodákban éttermekben általában különböző kárpitos ülőbútorok is megtalálhatóak, melyek kárpitját időről időre tisztítani kell. Abban az esetben, ha a kárpitban csak a berakódott por hagyott nyomot, sikerrel járhatunk Sutter Dry-Mok száraz szőnyegtisztítóval, vagy Sutter Ini-Mok 5%-os oldatával való takarítással. A takarítás menetéről bővebben a szőnyegtisztítás tudásbázis tartalmunk alatt olvashat.
Abban az esetben, ha a kárpitra egyéb szennyeződés került pl. bor, zsíros-olajos foltok, vér, testnedvek és egyéb beszívódó anyagok, a megfelelő tisztasági eredmény elérése érdekében a kárpit tisztítását minden esetben bízzuk szakemberre!
Bőr bútorokkal és azok tisztításával a Bőr bútorok című tartalmi oldalunk részletesen foglalkozik.
Üveg bútorok tisztítása, ápolása
Számtalan helyen előfordulnak üveg felületeket tartalmazó (asztal, pult, díszek) felületek, melyek tisztítását, ápolását nem lehet elhanyagolni. Az üvegfelületek viszonylag könnyen tisztíthatók. Tisztításánál figyelni kell arra, hogy az üveg felület ne érintkezzen erős savakkal és lúgokkal illetve olyan anyagokkal, melyek karcolásokat okozhatnak rajta, ha szeretnénk megőrizni a szépségét!
Üveg felületeket a szennyeződésének megfelelő tisztítószerrel érdemes tisztítani. Amennyiben nincs rajta rászáradt vagy egyéb nagyon nehezen tisztítható szennyeződés, célszerű a feladatot alkoholtartalmú általános tisztítószerrel megoldani, mint pl. a környezetbarát, kizárólag természetes növényi alapanyagokból készülő Sutter Zero Diamond, az Assist-Trend saját márkás terméke Trend Quality Általános kézi alkoholos tisztítószere vagy a csíkmentesen száradó Trend Quality ablaktisztító.
Ha lerakódott, nehezen eltávolítható szennyeződést szeretnénk eltávolítani, használjunk üveg felületünkön a szennyeződés fajtájának megfelelő (zsír, olaj, vízkő) tisztítószert. Vízkőnyomok eltávolítására kiváló a Sutter Zero Ruby, mely környezettudatos, természetes alapanyagokat tartalmazó szer.
Zsíros szennyeződések eltávolítására használjuk a Sutter Zero Amber általános zsíroldót, mely környezetbarát és közepesen erős lúgos hatású tisztítószer.
Fém bútorok
Fém felületek, és a modern épületekben gyakorta előforduló Inox felületek tisztításáról Fém felületek és Inox tudásbázis tartalmaink alatt olvashat.
Műanyag felületű bútorok tisztítása
A legtöbb fajta műanyag felület általában ellenálló a savakkal lúgokkal szemben, ezért tisztán tartása könnyű, nem igényel különösebb körültekintést. Zsíros olajos felületeket lúgos kémhatású tisztítószerrel, a vízköves felületeket savas kémhatásúval tudjuk takarítani. Minden esetben a gyártó által megadott koncentrációban használjuk a vegyszereket. Kültéri műanyag bútorainkat a napsugárzás közvetlen hatásaitól védjük. Az UV védő adalékokat nem tartalmazó alacsonyabb minőségű műanyagok érzékenyek az UV sugarakra, hatásukra minőségük romlik, törékennyé válnak, sárgulnak.