Harmadik alkalommal jutott be a szálloda a szállodaláncok kategóriáján belül az első három helyezés közé. 2013-ban adták be először a pályázatot és azóta folyamatosan arany minősítésünk van. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége Zöld szálloda díját a Nyugat-Magyarország egyik leghíresebb fürdővárosában, Sárváron található a Radisson Hotel Group szállodalánchoz tartozó négycsillagos szálloda most is elnyerte. Az Assist-Trend Kft. is jutalmazta a nyerteseket, környezettudatos tisztítószereket tartalmazó 200 ezer forintos utalványt adtunk át a Gálavacsorán a nyerteseknek. Zsolnai Gábor szállodaigazgatót és Horváth Rékát, a szálloda Quality, and Guest Reputation menedzserét faggattuk: hogyan jutottak el idáig?
Sárvár egy harmónikus desztináció, a gyógyulás és a feltöltődés ideális helyszíne. A 2020-ban teljesen felújított Park Inn by Radisson Sárvár Resort & Spa hotelben színek és élmények, családias hangulat, gondtalanság és kényelem, garantált minőség, fiatalos lendület és barátságos vendéglátás biztosítja a tökéletes pihenés élményét. És emellett egy példamutató felelős gondolkodás is.
Mikor kezdődött ez a zöld gondolkodás?
Zsolnai Gábor (ZSG): Gyakorlatilag a nyitástól, a Radisson-lánc tagjai vagyunk, így kezdetektől elvárás a zöld gondolkodás, a fenntarthatóság szem előtt tartása. Évente tréningezzük a kollégáinkat is erre, a fiatal munkatársaink körében pedig már alapvetés, hogy így kell működnünk.
Horváth Réka (HR): A Radisson 2025-re tűzte ki célul, hogy 50 %-os karbonsemleges házakat szeretne üzemeltetni, úgyhogy nincs megállás, folyamatosan fejlődni kell. A harmadjára elnyert MSZÉSZ Zöld Szálloda Díj mellett 2025-ben a nemzetközileg is elismert Green Key díjat is megcélozzuk, mi komolyan gondoljuk „zöldülést”.
: És mennyire gondolják ezt komolyan a vendégek?
ZSG: Teljesen. A vendégeink részben magyarok, részben osztrák, német, cseh és szlovák pihenni vágyók. Komoly öko-tudattal, sokszor már szálláshelyet is ennek fényében választanak. Mi úgy érezzük, hogy ez igenis utazási döntést befolyásoló tényező. Hamarabb nyomnak a foglalás gombra, ha azt látják, érzik, itt tényleg a fenntarthatóság a legfontosabb. Mi azt érezzük, hogy a desztinációban is fontos ez a gondolkodás, nagyon szívesen megosztjuk tapasztalatainkat a helyi szolgáltatókkal ha érdeklődnek nálunk.
HR: Érzünk egy „generációs nyomást” is. A családosok és a fiatalok már el sem tudják képzelni a pihenésüket másképp, nekik természetes a környezettudatosság, az a furcsa, ha nem ezt tapasztalják. A középkorúakat és az idősebbeket még kicsit edukálni kell, de gyorsan tanulnak, szívesen átállnak a környezetbarát megoldásokra. Én nagyon hasznosak tartom a személyzet szemléletváltását elősegítő programokat is, szerencsések vagyunk, hogy a Radisson-lánc Responsible Business Program-ja épp ezt erősíti, ebben motivált minket, és ad újabb és újabb ötleteket, megoldásokat.
: Hol és hogyan kommunikálja a szálloda ezt a zöld hozzáállást?
HR: Mindannyiunk emailírásaiban ott található ez, a honlapon, a vendégszobákban, a fürdőszobákban is felhívjuk erre a figyelmet. De például a papírpazarlás elkerülése okán a Guest Directory-t sem nyomtatjuk már ki, QR-kóddal juttatjuk el digitális formában a juttatjuk el a vendégekhez. A törölközőpazarlást is próbáljuk csökkenteni, a szálloda-lánc elvárásainak megfelelően minden 500. fel nem használt törölköző után adományt bocsátunk rendelkezésre egy-egy kiválasztott civil szervezet felé, erről szintén QR-on keresztül értesülhet a vendég és követheti nyomon azt, hová is került a megspórolt mosodai költség.
ZSG: A szomszédos fürdővel is jó a szakmai viszonyunk, a fenntarthatóság jegyében, az energiatakarékosságot maximálisan szem előtt tartva közösen használjuk fel a gázmotorunk hulladékhőjét.
Sokat változott a beszállítói kör a zöld gondolkodás kapcsán?
ZSG: Tekintve, hogy az indulás óta így működik a ház, a beszállítók a kezdetektől nem sokat változtak. Igyekszünk helybéli kollégákkal dolgozni, helyi vállalkozásoktól vásárolni, pl. helyi kistermelőktől szerezzük be az élelmiszer alapanyagokat is, fontosnak tartjuk a vasi gasztronómiai értékek bemutatását a vendég felé is.
Mennyire látják kihívásnak a hazai szállodaiparban az ESG-megfelelést?
ZSG: Azt gondolom, hogy aki komoly vette a pandémia utáni időszakban az újraindulást, annak alkalmazkodnia kellett az új elvárásokhoz. Mind a vendég oldaláról, mind a tulajdonos oldaláról. Az energiaválság okozta áremelések eleve rákényszerítették a szállodákat az energetikai megújulásra, ez már önmagában is ESG-kompatibilitást feltételez. A vendégek felől érezhető környezettudatosság pedig a szervízszolgáltatások zöldülését vonta maga után, ez szintén egybevág az ESG elvárásaival, tehát ez is egyfajta „automatizmus” lett. Meggyőződésem, hogy azok a házak, akik az elmúlt 3-4 évben rentábilisan működtek, meg fognak felelni az ESG-kihívásnak is. Akik nem, azok pedig nem fognak hosszú távon prosperálni a szállodapiacon.
HR: Szerintem az ESG nem egy óriási újdonság, korábban is voltak hasonló fenntarthatósági irányok és elvárások, annyi a különbség, hogy most ezeket „csokorba kötve” ellenőrzik majd. Mi például az Etikai Kódexünkben gyűjtöttük össze azokat teendőket, minden témára kitérve, amelyek az ESG-megfelelőséghez nélkülözhetetlenek. De ez a kódex a nyitás óta létezik, pedig akkor még ismeretlen volt az ESG fogalma. Én a folyamatos alkalmazkodást, motiváltságot és a valós felelős gondolkodást tartom a legfontosabbnak. Példaként hagy említsem meg: nálunk a kollégák is javasolhatnak bármit a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás kérdésében. Egy munkatársi javaslat nyomán nemrég egy olyan jótékonysági főzésen vettünk részt itt, a sárvári Nádasdy-vár kertjében, ahol egy helyi tűzoltó családjának gyűjtöttünk. Nehéz élethelyzetbe kerültek, szükségünk volt támogatásra. Kis közösség vagyunk, ismerjük egymás nehézségeit, felelősek vagyunk egymásért, ahol tudunk, segítünk. Ez a lényeg, nem kell „túlgondolni” az ESG-t sem. Ha évek óta komolyan és igazoltan környezettudatosan működik egy szálloda, meg fog felelni az ESG elvárásoknak is.