Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kézi mosogatás ( két fázis)

 

A nagykonyhai mosogatógépek elterjedése előtt a bevált gyakorlat az edények megtisztítására  a nagykonyhákon is a kézi mosogatás volt, melyet konyhalányok végeztek.

 

Az ismeretek bővülésével és egészségügy fejlődésével a nagykonyhai kézi mosogatás szabályai is sokat szigorodtak a kórokozók terjedésének megakadályozása céljából.  Napjainkban a HACCP szabvány gondoskodik arról a konyhákban, hogy a kórokozók ne juthassanak el a közétkezésre használt edényeken keresztül a fogyasztókig.

 A konyhákban a mai napig használt háromfázisú és  kétfázisú kézi mosogatás célja, hogy az ételkészítés vagy ételfogyasztás során elpiszkolódott edényeket megtisztítsuk a szennyeződésektől. Mind a három, mind a kétfázisú mosogatás alkalmazható, és a szabályok betartásával garantálható az eredményül kapott edény megfelelő higiéniája. A kézi mosogatás általános szabályairól, feltételeiről és folyamatáról részletesen olvashatnak a Kézi mosogatás című tudásbázis tartalmunkban. 

A kétfázisú mosogatás esetében is ugyanazok a szabályok érvényesek, mint általában a kézi mosogatásnál.

A mosogatás előtt szükség van az edényre került szilárd szennyeződés eltávolítására mely szennyeződések részére a mosogatóhelyiségben fedéllel és fogantyúval ellátott, maradandóan megjelölt tartályt kell biztosítani, amelyet a mosogatás befejezése után azonnal ki kell üríteni, elmosni és fertőtleníteni.

A műszak közben - ha szükséges - és a műszak befejezése után a mosogatómedencéket, valamint a helyiséget ki kell tisztítani és fertőtleníteni.

A mosogatóhelyiségben lévő medencék fölé olyan táblát kell elhelyezni, amely utal a munkaművelet jellegére és céljára (pl. első fázis: zsíroldás, szennyeltávolítás).

Ugyancsak jól látható helyen ki kell függeszteni a mosogatási technológia részletes leírását, meg kell jelölni a felhasználásra kerülő tisztítószereket az alkalmazandó koncentrációban és behatási idővel.

A mosogatás során kötelező a védőkesztyű használata a mechanikai, biológiai és fizikai behatások megelőzésére.

A mosogatás során erre a célra rendszeresített kefét vagy dörzsit kell használni melyet rendszeresen fertőtleníteni kell. A mosogatás során tilos a rongy vagy szivacs használata.

Kézi mosogatásnál a felhasznált víz hőmérséklete 40oC körüli lehet, mert ennyit bír a kéz. A mosogatás során figyelni kell a mosogatószer leírásában ajánlott hőmérsékletre, a mosószer-koncentrációra és a behatási időre, mert csak a megadott feltételek esetén teljesül az elvárt fertőtlenítő és tisztító hatás.

A kétfázisú mosogatás feltétele egy legalább 2 medencés mosogató és egy HACCP feltételeinek megfelelő, fertőtlenítő hatású mosogatószer.

Mi is az a kétfázisú mosogatás

A kétfázisú mosogatás  abban különbözik a háromfázisú mosogatástól, hogy a zsíroldás és fertőtlenítés egy helyen, az első medencében, tehát egy fázisban valósul meg. Ebben az egy fázisban kell elérni az edény teljes megtisztítását és kórokozó-mentesítését mechanikai és kémiai hatások együttesével úgy, hogy a második fázis – az edény tiszta folyóvizes vizes öblítése- és  az utána következő szárítás után az edény az elvárásoknak megfelelő tisztaságú, újra terítésre alkalmas legyen.

A kétfázisú mosogatásra alkalmas mosogatószerek tehát minden esetben fertőtlenítő (baktericid, fungicid) hatásúak.

Kétfázisú kézi mosogatásra ajánlott, foszfátmentes kézi mosogatószerünk a Sutter Wash Plus Disinfectant, mely egy jól habzó fertőtlenítő mosogatószer, ajánlott koncentrációja 0,5%, behatási ideje 5 perc.

Saját márkás fertőtlenítő hatású mosogatószereink közül az  Assist-Professional fertőtlenítő hatású folyékony mosogatószer, és a Trend Quality fertőtlenítő hatású mosogatóporunk jól oldódik vízben, cseppmentesen szárad, 3%-os oldatban 5 perc behatási idővel szintén használható a kétfázisú mosogatás első fázisában. 

​​

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Feladat Technológia