Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hideg és melegburkolatok tisztítása - a gránit, a mészkő, a márvány és a terazzo

Új sorozatot indítunk, hogy szakmai tanácsokkal segítsük az épülethigiéniai szakembereket.

MIBŐL VAN? HOGYAN TAKARÍTSUK?

Ez a két legfontosabb kérdés akkor, amikor padozatok, burkolatok tisztításába fogunk.

Ahhoz, hogy egy adott felületet megfelelően tisztítani tudjunk, ismernünk kell azt, hogy az adott felület milyen anyagú. Sőt, ahhoz, hogy egy felület jól tisztítható legyen egy adott helyen fel kell mérnünk már a tervezés során, hogy

   milyen fajta és

   mekkora igénybevételnek lesz a felület kitéve,

   az épület melyik részén helyezkedik el,

   milyen hatások - hő, mechanikai terhelés, víz, pára, - érik és annak folyományaként 

   hogyan piszkolódik a felülete?

Fentiek ismeretében már a tervezéskor eldönthetjük, melyik az az anyag, amely esztétikailag oda illik, megfelelően, költséghatékonyan, kis energia ráfordításával tisztítható és az adott helyen lévő igénybevételnek megfelelő, nem kopik, nem deformálódik és megfelelően karban tartva sokáig szép marad.

Ahhoz, hogy ezt tudjuk, ismernünk kell a különböző burkoló anyagok alaptulajdonságait.

Manapság a felületburkoló anyagokból rendkívül széles választék áll rendelkezésre. Nehéz eligazodni a szebbnél-szebb megoldások között, ráadásul számos felület kinézetében nagyon hasonló, ám összetétele és így viselkedése, tulajdonságai és takaríthatósága is nagyon eltérő lehet. Sokkal egyszerűbb és felelősségteljesebb döntés, ha az adott igénybevételnek megfelelő padlót választunk, mint folyamatosan és drágán nem megfelelő padlót tisztítani vagy ápolni.

burkolóanyagok fő csoportosítása szerint megkülönböztetünk HIDEG- és MELEG- burkolatokat.

A hideg-burkolatok további csoportosítása:

   természetes kőből készült,

   természetes kövek és mesterséges anyagok keverékeiből készült burkolatok

A meleg burkolatok további csoportosítása:

   fából készült, rugalmatlan burkolatok

   rugalmas burkolóanyagok

Új sorozatunkban fajtánként vesszük sorba a különböző burkolatok tulajdonságait, tisztításuk aranyszabályait és ajánlunk konkrét megoldást is a tisztítási nehézségekre.

Hideg-burkolatok - természetes kőből készült burkolatok

A természetes kőből készült burkolólapoknak is több csoportját különböztetjük meg, melyek tulajdonságai a szerkezetüktől és kialakulásuktól függően különbözőek lehetnek.

természetes kövek közül a legszélesebb körben használt burkolóanyagok:

       gránit

       mészkő

       márvány

       terazzo

       és az egyéb kő-agglomerátok.

A felsorolásban szereplő természetes kövek keletkezésük körülményei, szerkezetük és anyaguk különbségei miatt eltérő tulajdonságúak, így eltérő felületeken alkalmazhatóak.

1.       Gránit

A gránit mélységi magmás kőzet, kemény, ellenálló és szinte mindenféle tisztítószert és mechanikai igénybevételt elvisel anélkül, hogy különösebben rongálódna.

A gránit felületek ideális professzionális napi tisztítószerei környezetbarát változatban is elérhetők:

Ha extra fényességet akarunk adni a felületnek a napi tisztítás során:

Előkészíteni a padozatot, abban az esetben kell, amennyiben bevonatolni is szeretnénk:

Bevonatolás:

Időszakos karbantartás:

2.       Mészkő

A mészkő üledékes kőzet, sokkal lágyabb és nagyobb mértékben kopik, mint a márvány - bár anyaga hasonlóan kalcit - keletkezéseinek körülményei miatt (nagy nyomáson képződött átalakult kőzet) kopásállóbb és kristályszerkezetének köszönhetően magasabb fényűre csiszolható. Széles körben felhasználható, gyakorta használt burkolóanyag, sokkal kevésbé ellenálló, könnyen karcolódik és érzékeny a savas kémhatásra.

3.       Márvány

A kőzetek közül a márvány és mészkő savérzékeny, és bár számos ember a kőzet szépsége miatt előszeretettel tervezi a fürdőszobába őket, tisztítás szempontjából ez mindenképpen elhibázott lépés. A fürdőszobában nem lágyított víz esetén a víz keménységétől függően vízkő képződik, mely vízkövet savas kémhatású tisztítószerrel tudunk hatékonyan takarítani.  A márvány és a mészkő anyaga sav hatására bomlik, tehát ha a fürdőszobába mészkő és márvány felületeket tervezünk, a fürdőszoba burkolata a takarítás során óhatatlanul rongálódni fog.

 

Márvány felületek kiváló tisztítószere: Ravviva Marmo

Erre a célra léteznek nagyon enyhe, környezetbarát, növényi savakat tartalmazó tisztítószerek, melyek használatával a károsodás elodázható.

Környezetbarát megoldás:

Ha mégis mindenképpen márvány és mészkő felszíneket tervezünk a fürdőszobába, akkor a gépészet megfontolt tervezésénél a vízhálózatra érdemes központi vízlágyítót tervezni, mellyel a vízkövesedés problémája megoldható.       

Ha mindenképpen természetes követ szeretnénk alkalmazni vizes területen, a mészkő és márvány helyett használjunk csiszolt gránitot, mely savaknak lúgoknak ellenáll, kemény és nehezen kopik. Hátránya, hogy drága, használata viszont gazdaságos. 
Ha természetes követ tervezünk a járófelületre, figyeljünk az igénybevétel nagyságára. A márvány és mészkő felületek puhák, könnyen kopnak és karcolódnak, nem ajánlott az alkalmazásuk nagy idénybevételnek kitett járófelületre, például bevásárlóközpontba. Ha a márványt és mészkövet járófelületre tervezzük, ahhoz, hogy a felszíne szép legyen, szárazon kell takarítanunk és időszakonként a felületét fel kell újítanunk, kristalizálnunk kell. A kristalizáló eljárással a márvány és mészkő felületek fénye visszaadható a felszín koptatása nélkül. 

Elhanyagoltabb állapotú, nagyon karcos felszínű márvány és mészkő esetén a felszín szépségét már csak polírozással vagy csiszolással állíthatjuk helyre.  A polírozás és csiszolás hátránya, a kristalizáláshoz képest, hogy megfelelő szakértelem hiányában a járófelület egyenetlen lesz, másrészt maga az eljárás is koptatja a felszínt, így a padlót hamarabb kell cserélni. A polírozás és a csiszolás munkafolyamatának további hátránya, hogy ilyen munka esetén az egész megmunkálni kívánt felületet ki kell vonnunk a forgalomból, maga a munka nagy zajjal és szennyeződéssel jár, míg a kristalizálás során csak az éppen megmunkált 1 nm felületet kell mentesíteni, maga a munkafolyamat kis zajjal jár, a folyamat végén a felület azonnal járható.

Különböző felületkezelési módszerekkel - pl. bevonatolás - a felület életét meghosszabbíthatjuk, azonban ha ezeket az eljárásokat alkalmazzuk, úgy a felület felújítása kristalizálással a továbbiakban már nem lesz lehetséges.

Márvány felületek ideális professzionális tisztítószerei:

Napi tisztítás környezetbarát tisztítószerekkel:

Napi tisztítás márvány tisztítószerekkel:

Időszakos fényesítés:

Fenntartás:

Amennyiben a hosszabb élettartam miatt bevonatolni is szeretnénk, az előkészületekhez az alábbi termékek ajánlotta

Mélytisztítás:

Bevonatolás:

Kristalizálás:

  •           Cris

 

4.       Terrazzo

A terrazzo egy cement vagy műgyanta ágyba készített nagyon apró szemű természetes kőtörmelékből álló burkolat.  Az egyéb kő-agglomerátumok csak abban különböznek tőle, hogy nagyobb méretű kődarabokat tartalmaznak a cementágyba rögzítve. Mindkét fajta burkolat a szilárdulás után felcsiszolva éri el a megfelelő sima és kissé fényes minőségét.

A terazzo tulajdonságai a márványhoz és mészkőhőz hasonlóak, hiszen a kőzúzalék nagyrészt ebből a két ásványból készül, de mivel cement kötőanyagot tartalmaznak, a csiszolás során sosem fog a terazzo burkolat elérni olyan csillogást, mint a márvány és mészkő. A múltban a terrazot előszeretettel alkalmazták burkolásra a minták variálhatósága és szépsége miatt. A felület ugyanúgy savérzékeny, mint a márvány és mészkő. Kristalizálható, impregnálható és bevonatolható a szépségének megőrzése érdekében.

Terrazzo felületek ideális professzionális tisztítószerei:

Fenntartás:  

Sutter Flower

Sutter Azzurro

Sutter Reflesh -  extra fényesítő hatás, ám nincs UL minősítése

Mélytisztítás, bevonatolás előtt:

Straink N.R. 

Bevonatolás:

Sutter Meteor Maxima 

Tartalomhoz tartozó címkék: Hírek

Kapcsolódó tartalmak