Új sorozatot indítunk, hogy szakmai tanácsokkal segítsük az épülethigiéniai szakembereket.
MIBŐL VAN? HOGYAN TAKARÍTSUK?
Ez a két legfontosabb kérdés akkor, amikor padozatok, burkolatok tisztításába fogunk.
Ahhoz, hogy egy adott felületet megfelelően tisztítani tudjunk ismernünk kell azt, hogy az adott felület milyen anyagú. Sőt, ahhoz, hogy egy felület jól tisztítható legyen egy adott helyen, fel kell mérnünk már a tervezés során, hogy
milyen fajta és
mekkora igénybevételnek lesz a felület kitéve,
az épület melyik részén helyezkedik el,
milyen hatások - hő, mechanikai terhelés, víz, pára, - érik és annak folyományaként
hogyan piszkolódik a felülete?
Fentiek ismeretében már a tervezéskor eldönthetjük, melyik az az anyag, amely esztétikailag oda illik, megfelelően, költséghatékonyan, kis energia ráfordításával tisztítható és az adott helyen lévő igénybevételnek megfelelő, nem kopik, nem deformálódik és szakszerűen karban tartva sokáig szép marad.
Ahhoz, hogy ezt tudjuk, ismernünk kell a különböző burkoló anyagok alaptulajdonságait.
Manapság a felületburkoló anyagokból rendkívül széles választék áll rendelkezésre. Nehéz eligazodni a szebbnél-szebb megoldások között, ráadásul számos felület kinézetében nagyon hasonló, ám összetétele és így viselkedése, tulajdonságai és takaríthatósága is nagyon eltérő lehet. Sokkal egyszerűbb és felelősségteljesebb döntés, ha az adott igénybevételnek megfelelő padlót választunk, mint folyamatosan és drágán nem megfelelő padlót tisztítani vagy ápolni.
A burkolóanyagok fő csoportosítása szerint megkülönböztetünk HIDEG- és MELEG- burkolatokat.
A hideg burkolatok további csoportosítása:
természetes kőből készült,
természetes kövek és mesterséges anyagok keverékeiből készült burkolatok
A meleg burkolatok további csoportosítása:
fából készült, rugalmatlan burkolatok
rugalmas burkolóanyagok
Új sorozatunkban fajtánként vesszük sorba a különböző burkolatok tulajdonságait- és tisztításuk aranyszabályait valamint ajánlunk konkrét megoldást is a tisztítási nehézségekre.
Hideg burkolatok – kő-agglomerátok
Agglomerátok
Az agglomerát mesterségesen tömbösített kőzetkeveréket jelent. A különböző mai agglomerátokat már műgyantába ágyazva gyártják. Ezek tulajdonságai a műgyanta használata miatt eltérnek a régi típusú terazzoétól.
Az agglomerát kőburkolatok előnye, hogy előállításuk standardizált, kontrollált, megbízható és egyenletes gyári minőségű. A bekevert színezéknek megfelelő széles palettájú színválaszték kialakítását teszik lehetővé.
A természetes köveken kívül széles körben elterjedt a könnyen elérhető, gazdaságos, természetes anyagok keverékéből álló padlóburkolatok alkalmazása.
A leggyakoribb előfordulású agglomerátok:
- beton
- porózus greslap
- porcelán bevonatú greslap
- kerámialapok
- klinker vagy terrakotta
1. Beton
Kevesen tudják, hogy bár a beton, mint ipari padló terjedt el a köztudatban, manapság számos helyen használják 21.századi beltéri felületként előnyös tulajdonságai miatt, hiszen könnyen kezelhető, egységes, időtálló és megfelelő felületkezeléssel gyönyörűen fényessé tehető. A mai modern építészeti vonulatba teljességgel beleillik tisztaságával, minimalizmusával.
A beton előnye, hogy bármilyen alakzatban könnyen kivitelezhető, gyorsan és könnyen érhető el vele az ideális felület, mely a szépségét sokáig megtartja. Felülete csiszolható, felfényezhető, impregnálható, bevonatolható, így gyönyörű csillogó felszín érhető el. Könnyen, költséghatékonyan tisztítható.
Beton felületek ideális professzionális tisztítószerei:
Rétegeltávolítás (régi betonpadló esetén):
Savas tisztítás:
Padozatlezárás, filmréteg képzés
Impregnálás
Fényesítés
- Meteor Maxima ( csak a Beton termék után alkalmazható )
Karbantartás
2. Greslap vagy kőporcelán
A kőporcelán kőzúzalékből készül préseléssel, égetéssel. Két alapvető fajtája van:
a porózus greslap, melynek nagy előnye az olcsósága
a porcelán bevonatú greslap, mely pórusok nélküli, könnyen kezelhető felület, tulajdonságaiban hasonlít a kerámiához, de nem törékeny és fagyásálló is egyben.
A porózus greslap, olcsó és időtálló, fagyálló, nagyon terhelhető, kémiailag ellenálló felület, a kopás nem látszik rajta, mert teljes mértékben homogén. Olyan intézményekbe, ahol nagy személyterhelés van - pl. bevásárlóközpontok, közintézmények - érdemes burkolatként tenni.
Majdnem tökéletes anyag, sajnos nagy hátránya, hogy a lefelé kiszélesedő pórusokkal rendelkező felülete miatt nagyon nehezen takarítható.
Ám erre is kínálunk kiváló professzionális megoldást: a Sutter Gres terméket, mely 750 ml és 5 kg-os kiszerelésben kapható. Speciális összetételének köszönhetően behatol a kiszélesedő pórusokba és kiválóan feloldja az ott megtapadt szennyeződéseket.
Gondos tervezés és kivitelezés esetén a porózus felszínű greslap felszínét megvédhetjük az elpiszkolódástól akkor, ha a beépítés utáni alaptakarítást követően azonnal impregnáljuk. Így a későbbiekben könnyen takarítható lesz. Sajnos a porózus greslap impregnálása nem terjedt el Magyarországon, pedig sok kellemetlenségtől és takarítási nehézségtől kímélné meg az eljárás a felhasználókat. Ennek oka talán az, hogy a viszonylag olcsó és kiváló tulajdonságokkal rendelkező greslap ápolásának összköltségét rövid távon a kezelés megdrágítja. Érdemes a költségek tervezésénél hosszú távra számolni, mert hosszú távon költséghatékony a felület impregnálása.
Csúszásmentes greslapot - mely szintén porózus - használnak széles körben az uszodák és strandok padlóburkolatának készítéséhez. Ezek az uszodai felületek a csúszásmentesség hosszú távú fenntarthatósága miatt nem impregnálhatóak, így a takarításuk nagyon nehézkes elsősorban a letapadt vízkövek és olajok miatt. Nagy problémát okoz a vízhez adott klór kicsapódása a felületen, mert azt szinte lehetetlen eltávolítani. Magát a klóros vegyületet oldhatjuk foszforsavat tartalmazó vízkőoldóval a greslap felületéről, de a greslap pórusaiba tapadva a klórvegyület megmarad, ezért az uszodai padlófelületeket általában 10-15 évente cserélni szükséges.
4. Kerámia lapok
Kerámia lapok nagyobb részt kaolinból, égetéssel készülő burkolólapok, melyeknek teherviselő rétege lehet agyag vagy kaolin, melyre az égetett kaolin máz kerül. Manapság törékenységük miatt már elsősorban falburkoló anyagokként alkalmazzák. A kerámia lapok nem csúszásgátoltak, de könnyen takaríthatóak. Régen, még a gres elterjedése előtt felkapott padlóburkoló anyagok voltak, melyeket törékenységük miatt teljes felületükön alá kellett cementezni, hogy sokáig szépek maradhassanak. Előnyük, hogy számtalan gyönyörű mintával készíthető dekoratív burkoló anyagok.
Kerámialapok ideális professzionális tisztítószerei:
- Vízkőoldás: Decalc
- Zsíroldás: Cleaner 2000, Sutter Zero Emerald
- Semleges tisztítás:
- Sutter Zero Apple
- Sutter Zero Pine
- Sutter Zero Flower
5. Klinker és terrakotta
Klinker és terrakotta: mindkettő agyag égetésével gyártott burkoló elem. Burkolatként használhatóak kültéren és beltéren egyaránt, viszont mind kültéren mind beltéren csak felületkezelés után ajánlott használatba venni. Sajnos - mint minden másnál - Magyarországon ezeknél a fajta burkolatoknál sem jellemző a megfelelő felületkezelés használat előtt, pedig a klinkernek régóta ismert felületkezelő szere a klinkerolaj, mely növényi olaj bázisú impregnáló, amely megakadályozza, hogy a szennyeződés és a víz a felület pórusaiba bejusson. A klinkerolaj hátránya, hogy - mint az olajok általában - ragad, így vonzza a port a klinker felületére. A kor és a tudomány mára túlhaladt már az olajon, mint impregnálón. A manapság használt impregnálószerek már nem vízbázisúak, ezért jól bírják a hőingadozást, alapjuk többféle lehet, mely a száradás során térhálós szerkezetet hoz létre, védve a felületeket a nedvességtől. A klinkert és terrakottát is impregnálás után bevonattal lehet ellátni, így még ellenállóbb lesz az időjárás viszontagságaival és a tisztítószerek kémhatásával szemben, felülete pedig kissé csillogóbb lesz, mint a natúr felület.
Terrakotta felületek ideális professzionális tisztítószerei:
- Rétegeltávolítás: Microsolv
- Savas tisztítás: Acid AT 100
Bevonatolás:
- Beton ( ha fényesítés a cél: a bevonatolás után Meteor Maxima )
Filmrétegképzés:
Karbantartás, tisztítás:
Sorozatunk következő része már a melegburkolatokkal foglalkozik.