Bár az első írásos emlékek csak körülbelül ezer évre nyúlnak vissza, a szaunát az északi népek feltehetően kétezer éve ismerik. A szauna elsősorban mosakodásra, fürdésre használatos helyiség volt, de mivel itt tiszta víz és általában tisztaság volt, szülésekhez és betegek gyógyulásához is használták. Néhány idősebb finn ember még ma is elmondhatja magáról, hogy ő szaunában született.
A szaunázás rítusai országonként eltérőek lehetnek. Minden országban jellemző azonban, hogy nem csak a fürdők és wellness központok területén terjed egyre inkább, hanem használata a magánházakban is terjedőben van.
A szaunázásnak jelentős betegségmegelőző és gyógyító hatása régóta ismert.
A szaunázásnak különböző típusai vannak. Aszerint, hogy milyen hatást szeretnénk velük elérni, választhatunk rövidebb, hosszabb, többszöri pihenős, alacsonyabb és magasabb hőmérsékletek, különböző szaunafajták közt.
Magyarországon az utóbbi időkben a wellness központokban szaunavilág néven olyan központok létesültek, ahol egy létesítményen belül különböző méretű, magasabb és alacsonyabb hőmérsékletű, valódi finn- és infraszaunák, gőzkabinok, különböző hőmérsékletű merülőmedencék, kneipp-medencék, pihenőszobák, masszázs-szolgáltatások esetlegesen konditerem, salátabár is kialakításra kerül, így hosszabbítva meg azt az időtartamot melyet egy vendég a szállodában és az ahhoz tartozó élmény és wellness részlegen tölt.
A szaunák főbb típusai
Hagyományos vagy finn szauna
Jellegzetessége, a fűtött fa- vagy elektromos szaunakályha, melyre általában köveket helyeznek. A kövek tartják a meleget és segítenek a gőzképzésben. A szaunában dézsát használnak a víz tárolására, melyet egy kanállal öntenek a kövekre így növelve a szaunában lévő páratartalmat. Szokásos a vízbe különböző gyógyító vagy ellazító hatású illóolajokat tenni, és ezzel locsolni a szaunaköveket.
A mai wellnessközpontok nagy részében szaunaszertartásokat vezetnek, mely során a szaunamester önti fel a köveket vízzel, keveri a gőzt, ad illatot vagy esetlegesen különböző bőrbe dörzsölhető szereket. Általában egy wellnessközpontban a különböző igények kielégítésére többfajta méretű finn szauna-helyiséget találhatunk, melyeket különböző hőfokokra (60-100 fok) fűtenek fel.
A szaunában a bőrrel érintkező felületeket mindenképpen takarítani kell.
A fa részek takarításával meg kell várni a szauna kihűlését. Előfordulhat, hogy felöntések során használt anyagok kicsapódnak a szauna falán és ezeket is el kell távolítani. Minél magasabb a hőfok egy szaunában, annál kevésbé kell fertőtleníteni. 70 fokos léghőmérséklet felett a fertőtlenítés elhagyható, mert ezt a műveletet elvégzi a forró levegő.
Infraszauna
Az infraszauna különlegessége, hogy a helyiségben az infasugarak a bent tartózkodók testét fűti belülről kifelé, miközben a helyiség hőfoka viszonylag alacsony marad. Az infraszauna a finn szaunánál hatékonyabban izzaszt és 20-60 szorosa a méregtelenítő potenciálja mint a finn szaunáé. Az infraszauna hőfoka mindig alacsonyabb 45-60 oC, így szinte bárki számára elviselhető. Az alacsonyabb hőfok miatt az infraszauna felületeit mindig fertőtleníteni kell.
Gőzkabinok
Apró mozaikcsempe felületűek, és mivel mindig általában ásványi anyagokban gazdag gőz található benne, a vízkőkiválás a felületeken jelentős is lehet, érdemes a felületeket hetente 2-3 szor is vízkőoldó szerrel vízkőoldani. Magas ásványi-só-tartalmú víz esetén érdemes olyan szert használni, amely az esetleges fémsó, vagy fém-oxid (rozsda) kiválásokat is oldja. A gőzkabin felületeit is fertőtleníteni kell, hiszen a kabin hőmérséklete mindössze 45 oC körüli.
HOGYAN TAKARÍTSUK A SZAUNÁKAT?
Hagyományos szauna takarítása:
-
Napközbeni, rendszeres takarítás: mivel használatban van a szauna, ezért csak olyan termékeket lehet használni, amely nem hagy káros vegyszermaradványt a felületen. A fa jellemzően beszívja magába a nedvességet és magas hőmérséklete kipárologtatja, ezért a helység levegőjébe kerülhetnek a vegyi összetevők, melyek az egészségre károsak lehetnek. Ezért ajánljuk a Sutter Zero Lactic terméket, mely környezet és bőrbarát tisztító- és fertőtlenítőszer, közvetlen bőrkontaktus esetén sem okoz problémát, irritációt. Baktérium, vírus és gombaölő hatással rendelkezik, veszélyességi jelzések nélkül. A padokat és háttámlákat bepermetezés után töröljük át egy erre a célra kijelölt mikroszálas kendővel és a szauna biztonságosan tovább használható.
- Napi takarítás, használaton kívül: a fa padok és háttámlák, falburkolat fertőtlenítő tisztítása, a rendszeres tisztítással megegyezően Sutter Zero Lactic használatával történjen.
A szauna kerámia vagy gres aljzatának felmosása fertőtlenítő hatású tisztítószerrel történjen, melyre jó megoldás a Sutter Cuat Next. Ez a termék egy lépésben tisztít, és pusztítja el a baktériumokat, gombákat és vírusokat, 5. generációs kvaterner-ammónium tartalmának köszönhetően.
A meleg és magas pára, nedvesség tartalom miatt kicsapódó vízkövet a leghatékonyabban és legbiztonságosabban a Sutter Zero Ruby, mely hatékonyan távolítja el a normál ásványi anyag tartalmú víz által okozott napi vízkőlerakódásokat úgy, hogy nem okoz környezetkárosodást. Természetes, kizárólag növényi alapanyagokból készülő tisztítószer, sem foszfátokat sem nikkelt nem tartalmaz, nem allergén és nem tartalmaz veszélyes vegyületeket.
Makacs vízkő és rozsda lerakódások esetén javasoljuk a Sutter Decalc terméket, mely foszforsavas vízkőoldó, nem csak a vízkövet, hanem a szappan, húgykő, rozsda és egyéb szennyeződéseket is eltávolítja a felületről. Használatát kizárólag üzemidőn kívül ajánljuk. Javasolt felhasználási koncentráció: 5%
A szaunák üvegfelületeinek tisztítására a környezetbarát megoldások közül a Sutter Zero Diamond a legalkalmasabb. Gyorsan szárad, minden mosható felületre ajánlott, nem okoz irritációt.
Fontos tudnivaló, hogy minél magasabb a hőfok egy szaunában, annál kevésbé kell fertőtlenítő hatású szereket használni. 70 fokos léghőmérséklet felett a fertőtlenítés elhagyható, mert ezt a műveletet elvégzi a forró levegő.
Infraszauna tisztítása
Az alacsonyabb hőfok miatt az infraszauna felületeit mindig fertőtleníteni kell. Fertőtlenítésre a quaterner ammónia-sókat tartalmazó fertőtlenítőszereket ajánljuk. Ilyen pl. a Sutter Cuat Next, mely élelmiszeripari erős lúgos tisztítószer zsíroldó hatással, egy lépésben tisztít és fertőtlenít. Már 3%-os koncentrációjú oldatban 5 perc hatásidővel baktericid-fungicid hatású. Hatóanyaga az alkil-dimetil-benzammónium-klorid. Üveg ajtót és a szauna rácsot is Sutter Zero Diamond-dal takaríthatunk, melynek előnye, hogy csíkmentesen szárad.
Gőzkabin tisztítása:
Környezetbarát termékünk a Sutter Zero Ruby, mely hatékonyan távolítja el a normál ásványi anyag tartalmú víz által okozott napi vízkőlerakódásokat úgy, hogy nem okoz környezetkárosodást. Természetes, kizárólag növényi alapanyagokból készülő tisztítószer, sem foszfátokat sem nikkelt nem tartalmaz, nem allergén és nem tartalmaz veszélyes vegyületeket. A napi vízkőoldás itt is nagyon fontos, hiszen a gőzkabinokban jelentős a vízkőkiválás, mely lehetőséget ad a káros biofilm kialakulására.
Töröljük át a vízköves felületeket, hagyjuk hatni a szert, majd töröljük át és mossuk le vízzel. Magas ásványi-anyag tartalmú vizek által okozott vízkőoldásra alkalmazható a Sutter Zero Descaler Plus, mely környezetbarát összetevőinek köszönhetően (citromsav, tejsav) hatékonyan oldja a makacsabb lerakódásokat is. Ajánlott letapadt vízkő, rozsda esetén a Sutter Decalc mely foszforsavas vízkőoldó 5 %-os oldata.
A gőzkabin felületeit is fertőtleníteni kell, hiszen a kabin hőmérséklete mindössze 45 celsiusfok körüli. Itt is a kvaterner-ammónia tartalmú szereket ajánlatos használni, mint pl. a Sutter Cuat Next vagy a környezetbarát Sutter Zero Lactic-ot.