Az Assist-Trend Kft. 2025-ben 20 éves lesz.
Születésnapunkat rendhagyó módon úgy ünnepeljük meg, hogy partnereink számára 20 zöld tippet adunk ajándékba. 20 cikkben járjuk körül: hogyan is lehet felelősen üzemeltetni egy szállodát, irodaházat, székházat?
Hisszük, hogy partnereinkkel közösen valóban megvalósítható a zöldebb jövő, professzionálisan, hitelesen, felelősen gondolkodva.
Jó olvasást és hatékony zöldülést kívánunk!
9. TIPPÜNK: A ZÖLD WELLNESS
Wellnessbe azért járunk, hogy jól érezzük magunkat, de mindenképpen jobban, mint előtte. Időt szánunk magunkra, pihenünk, testnek és léleknek is lehetőséget adunk a megújulásra. Szinte természetesnek vesszük, hogy ezeknél a részlegeknél egy szállodában vagy egy kivételesen jól felszerelt irodaházban, de akár egy wellness stúdióban is környezetbarát tisztítószereket használnak, friss a levegő, pihentető csend és jó hangulatú a tér. Tényleg természetes ez?
A különleges gépészeti megoldások miatt a wellness részleg már általában az épület tervezésekor kiemelt figyelmet kap, jó esetben külön emelet, de minimum egy elkülönített térrész az, amit ennek a funkciónak szánnak. Főszabály szerint a wellness valóban a harmónia és a béke szigete. Jónéhány helyen már csak felnőttek számára fenntartott hely, kisgyermekeket külön fogadnak a gyermekmedencéknél vagy a játszószobákban. Ez nem véletlen, hiszen a wellness alapkövetelménye a halk, csendes tér, ezzel is elősegítve a befelé fordulást, az elcsendesedés esélyét megteremtve.
A csendességhez hozzájárulhat az energiatakarékos gépészet is, érdemes új beruházás esetén hőszivattyúkban és a megújuló energiák hasznosításában gondolkodni, míg meglévő berendezések esetén olyan zöld megoldások alkalmazásán gondolkodni, amelyek víz-, hő- és energiatakarékosak.
Fontos, hogy a wellness részleg bejáratától kezdve egyfajta nyugalmas, harmonikus hangulat uralkodjék, és vendégeinket is emlékeztessük figyelmes kis táblákkal az ott tartózkodás céljára. Használjunk minél több természetes alapanyagot a berendezésnél, élő növényeket, a recepción helyben termett gyümölcsöt, zöldséget kínáljunk az esetleges kezelésekre várakozóknak. A wellness területen vendégeink elsősorban a részleg által biztosított fürdőköpenyben mozognak, ugyanitt törölközőket is kaphatnak. E textíliák mosatásakor (akár helyben mosunk, akár külső szolgáltató végzi ezt) különösen figyeljünk a környezetbarát mosásra. Lehetőleg professzionális, Ecolabel minősítésű mosószereket és mosószer-sort alkalmazzunk , hogy bőrbarát, kellemes illatot árasztó, nagyon tiszta textíliákat használjunk. Többnapos vendégeink számára ajánljuk fel, hogy teljes ott tartózkodása alatt ugyanazt a fürdőköpenyt és törölközőt használja. Ezzel is hitelesen képviselhetjük a környezettudatosságot, hiszen nem kerül feleslegesen mosásba a nem is szennyezett textil, és ne utolsó sorban jelentősen csökkenthetjük mosási költségeinket és a vízfogyasztást is. Arról nem is beszélve, hogy a tapasztalatok alapján a csak kérésre cserélt textíliákra a vendégek is jobban vigyáznak.
A wellness teljes területén gondolkodjunk a folyamatos ivóvízvételi lehetőségről, akár kis hidratációs-szigetek/sarkok, akár egy bio-bár biztosításával. Mindenképpen üvegpoharat kínáljunk az iváshoz, ha ez nem megoldható, akkor újrahasznosított anyagból vagy algából készült és újrahasznosítható papírpoharat. Az eldobott poharakat gyűjtsük szelektíven, erre hívjuk fel vendégeink figyelmét is.
A teljes wellness területen fontos a friss levegő biztosítása, amikor csak tehetjük, nyissunk ablakot, engedjük be a napfényt. Amennyiben van kültéri része is a wellnessnek, úgy hagyjuk nyitva az ajtót, ez önmagában is invitáló a külső rész igénybevételére. A külső zöldterületet tartsuk ápoltan, rendezetten, ültessünk árnyékot nyújtó fákat, ligetet alkotva. Részesítsük előnyben a helyi dísznövényeket, az évelőket, az őshonos növényeket. Ha a wellness olyan területen fekszik, ahol ez nem lehetséges, úgy a belső teret természetes alapanyagú illatgyertyákkal vagy illatosítókkal tegyük kellemesen illatossá. Kerüljük a lakosági forgalomban kapható megoldásokat, mert vendégeink a wellness használatakor nem a fürdőszobáikhoz hasonlító illatélményre vágynak!
Fordítsunk különös gondot arra, hogy a wellness részleg tisztántartása és fertőtlenítése környezettudatos tisztítószerekkel történjen! Napi-, és nagytakarításra is léteznek professzionális, rendkívül hatékony, kizárólag természetes alapanyagokból álló tisztítószerek: a Sutter Professional Zero termékcsaládja minden területre megoldást tud nyújtani, az üvegtisztítástól a vízkőoldáson át a zsíroldásig.
Bármilyen felelősen is gondolkodhatunk, ha nem tud róla a vendégünk, a munkánkról nem fog értesülni az, aki miatt – többek között – zölden cselekszünk. Fontos tehát, hogy adjuk hírül, ha a zöld átállás hívei vagyunk és tevőlegesen is így éljük mindennapjainkat. Erre jó példa ez a szobatábla, amit gyakorta használnak felelős szállodai üzemeltetők, csupa pozitív visszajelzést kapva a vendégektől.