Az Assist-Trend Kft. 2025-ben 20 éves lesz.
Születésnapunkat rendhagyó módon úgy ünnepeljük meg, hogy partnereink számára 20 zöld tippet adunk ajándékba. 20 cikkben járjuk körül: hogyan is lehet felelősen üzemeltetni egy szállodát, irodaházat, székházat?
Hisszük, hogy partnereinkkel közösen valóban megvalósítható a zöldebb jövő, professzionálisan, hitelesen, felelősen gondolkodva.
Jó olvasást és hatékony zöldülést kívánunk!
12. TIPPÜNK: A ZÖLD KONYHA
A konyha a szállodaiparban egy szinte láthatatlan háttérüzem, ám a „produktumai” akár utazási döntést befolyásolóak is lehetnek, igazi „vendégmágnesek”. A szépen terített asztal mellett elköltött ízletes ételek élményt, motivációt, társas kapcsolatokat jelentenek, minden évszakban és minden vendégnél.
Lássuk, hogy a vendégek által nem látott konyhaüzemet hogyan lehet környezettudatosan üzemeltetni?
A fenntarthatóan működő professzionális konyha működése közben minimalizálja a környezeti terhelést, miközben hatékonyan dolgozik, és egészséges, biztonságos alapanyagokból készült ízletes ételeket biztosít a vendégek számára.
Ez a folyamat magába foglalja az energiahatékonyságot, a vízfelhasználás optimalizálását, a hulladék minimalizálását és a helyi, szezonális alapanyagok előnyben részesítését.
A konyhák elhelyezkedése, kialakítása az épületen belül általában a földszinten, a nagyforgalmú terek mellett jellemző. A tervezéskor - elsősorban a jelentős gépészeti beruházások miatt – ügyeljünk a minél kisebb környezetterhelésre!
A konyhai fenntarthatóság alapkérdése az energiafelhasználás optimalizálása. A konyhai gépek, hűtők, sütők, főzőlapok kiválasztásánál törekedjünk az A+++ -os készülékek használatára, energiahatékony és hővisszanyerő rendszerek telepítésére. A konyha szellőztető rendszere kapcsán a legkisebb zajterheléssel járó, ám nagy hatékonyságú megoldást válasszunk! Energiatakarékossági intézkedéseinkbe mindig vonjuk be a személyzetet, emlékeztessük őket arra, hogy a használaton kívüli eszközöket kapcsolják ki, és alkalmazzanak időzítőket a sütők és más készülékek működtetéséhez. A konyhai terület megvilágítását LED-izzókkal oldjuk meg, telepítsünk mozgásérzékelőket a kevésbé frekventált munkaterületek esetén.
Szintén alapfeladat a vízfelhasználás csökkentése, amit a konyhák esetén relatíve nehéz megoldani. Elsősorban a gépészettől várható az optimalizálás, alacsony vízfogyasztású mosogatógépek és csaptelepek használatával. Sokat segítenek a perlátoros (vízáramlást csökkentő) szűrők a csapokon, vagy a szürkevíz-rendszerek telepítése a mosogatógépek, s akár a kézmosók vizének újrafelhasználására. Külső helyszínen végzett alapanyag-tisztítási, előkészítő konyhai munkákhoz bizonyos esetekben akár gyűjtött esővizet is használhatunk. (pl. földesárú alaptisztítása). Sok vizet takaríthatunk meg megfelelő professzionális mosogatógép használatával, amely minimális vízpazarlással működik. Ugyanez érvényes a felhasznált mosogatószerek, öblítők, pohártisztítók használatára is, használjunk minél több, minősítetten környezetkímélő, a természetben 100 %-ban lebomló mosogatószert!
A fenntarthatóság kapcsán a profi konyhák legnagyobb kihívása a hulladékminimalizálás. A konyhai üzem önmagában sajnos pazarló munkafolyamatokra épít, évtizedek óta bevett gyakorlat a konyhákon felhasznált alapanyagokkal való „nagyvonalú” bánásmód. Fontos, hogy a zöld gondolkodás ezen a területen is megjelenjen, a konyhai személyzet a séf iránymutatási alapján határozottan törekedjen a pazarlás megszüntetésére.
Önmagában is javítja a fenntarthatóságot a helyi termelőktől beszerzett alapanyagok használata, amelyek csökkentik a szállítási távolságot és a karbonlábnyomot. Ugyanez vonatkozik a szezonális ételek készítésére és étlapon tartására, hiszen ezek az étkek kisebb környezeti terheléssel járnak. Használjunk több, igazoltan fenntartható forrásból származó terméket, bio tanúsítvánnyal rendelkező alapanyagot, sokkal több helyi zöldséget, gabonát, gyümölcsöt!
A teljes konyhai háttérterület higiéniája kapcsán részesítsük előnyben a környezetbarát tisztítószereket, a biológiailag lehetőleg 100 %-ban lebomló, foszfátmentes tisztítószereket. Kizárólag a szükséges esetben használjunk kémiai alapanyagokat tartalmazó vegyszereket. Eszközhasználat során is törekedjünk a fenntarthatóságra! Több újrahasznosított vagy újrahasznosítható eszközzel dolgozzunk, eldobható műanyagok helyett rozsdamentes acélból vagy üvegből készült eszközöket állítsunk be a munkafolyamatokba. Papírhasználat esetén részesítsük előnyben a felelős erdőgazdálkodásból származó, FSC minősítésű papírtörlőket.
A fenntartható konyha nélkülözhetetlen „eleme” a kolléga, aki ott dolgozik. A konyhai dolgozók folyamatos képzése, tréningje, edukálása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a zöld gondolkodást ezen a területen is megvalósíthassuk.
Ne feledje: a fenntartható professzionális konyha egyszerre szolgálja a környezetet, a gazdaságot és az embereket – hosszú távon pedig példaként szolgálhat mások számára is.