Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Csak addig nyújtózkodjunk a vendéglátásban is, amíg az ökolábnyomunk ér!

Az Assist-Trend Kft. jövőre 20 éves lesz.

Születésnapunkat rendhagyó módon úgy ünnepeljük meg, hogy partnereink számára 20 zöld tippet adunk ajándékba. 20 cikkben járjuk körül: hogyan is lehet felelősen üzemeltetni egy szállodát, irodaházat, székházat?

Hisszük, hogy partnereinkkel  közösen valóban megvalósítható a zöldebb jövő, professzionálisan, hitelesen, felelősen gondolkodva.

Jó olvasást és hatékony zöldülést kívánunk!

 

 

5. TIPPÜNK:  A ZÖLD ÉTTEREM ÉS KÁVÉZÓ

Talán az étkezési szokásaink megváltoztatását szokták a legtöbben az üvegházhatásból fakadó klímaváltozás elleni küzdelem egyik legismertebb elemeként ismerni. Együnk kevesebb húst, sokkal több zöldséget, lehetőség szerint helyben termettet! Étkezzünk a szezonális terményeknek megfelelően, ne akarjuk epret karácsonyra vagy dinnyét húsvétra!  Ám ez az írás most nem erről a szól, hanem a HoReCa szektor infrastrukturális zöldítéséről.  Arról, mit tehet a mindennapokban egy étteremtulajdonos és üzemeltető, ha felelősen gondolkodik?

Már a vendéglátóegység kialakításánál érdemes figyelni a nap járására, megfelelő árnyékolásról gondoskodni, lehetőség szerint természetes módon (zöld növények, fák ültetésével és gondozásával). Fontos a kellő mennyiségű friss levegő biztosítása is, nem csak a szellőztetés, hanem a vendégek komfortérzetének biztosítása miatt is. Arról nem is beszélve, hogy a jó levegőn többet fogyasztanak a vendégek. A kiszolgálópult és a vendégtér tervezésekor a felszolgálók mozgását szükséges modellezni és ehhez igazítani az asztalok, padok, beülők, boxok kialakítását, ezzel a személyzet útvonalát optimalizálhatjuk, munkáját segíthetjük. Ugyanígy érdemes átgondolni a vendégek mozgásának menedzselését is, a bejárat, a mosdók, a terasz megközelíthetőségét, a dohányzó rész elérhetőségét ideális útvonalon biztosítani.

Az ételhulladék csökkentése érdekében a büféasztalos reggelinél a személyzet kedvesen ösztönözheti a vendégeket, hogy csak annyit vegyenek, amennyit biztosan elfogyasztanak, a konyhai csapatok pedig szükség szerint kisebb adagokkal tölthetik fel a büféket. A felelős fogyasztás  népszerűsítése céljából a trópusi gyümölcsöket és a tengeri herkentyűket érdemes kivenni az ételkínálatból, helyettük helyben termett zöldséget, gyümölcsöt felkínálni a vendégeknek. A reggelizőhelyiségekben fokozatosan át lehet térni az ömlesztett csomagolásra a műanyaghulladékok minimalizálása érdekében, pl. a kis adag lekvárok vagy joghurtok helyett nagyobb üvegtálban elhelyezni a dzsemeket, lekvárokat, joghurtokat, melyekből kanállal tud megfelelő mennyiséget a vendég a tányérjára helyezni.

Mind a személyzet, mind a vendégek egészségvédelme érdekében javasoljuk a természetes alapanyagokat tartalmazó tisztítószerek alkalmazását a vendégtérben az asztalhigiénia, a háttérterületeken pedig a konyhatechnológia területén.

Jó hírünk van: a vendéglátásban használt papíráruk kapcsán is van zöld megoldás: a nagy kiszerelésű, FSC minősítésű (felelős erdőgazdálkodásból származó) szalvéták és kéztörlők helytakarékosak is, a fólia- és műanyagmentes csomagolás ráadásul újrahasznosítható.

Elviteles kiszolgálás esetén is törekedjünk a műanyagmentes, lehetőleg papír, bambusz vagy alga alapanyagú tárolóedények és poharak használatára! Már forró italok (grogok, forralt borok, teák, kávék) elvitelére is léteznek profi, környezetkímélő megoldások, ezek a termékek akár szabadtéri rendezvényekre való kitelepüléseknél is remekül szolgálják a zöld átállásba vetett hitünk megvalósítását.

Az asztali dekorációk készítésekor is gondolkodhatunk zölden. Hétköznapra, vagy csak reggelire, brunch-ra, ünnepekre és extra alkalmakra is vannak környezettudatos szalvéták, asztalneműk, futók, hangulat-világítások. Fontos, hogy a hitelesség megőrzése érdekében lehetőség szerint élő vágott virágot készítsünk pult-, vagy asztaldíszként, kerüljük a műanyag/selyem művirág megoldásokat!